A bika a kitartó tőzsdei áremelkedések jelképe. |
A hétvége két nagy eseménye volt Európában a német nagykoalíció előtt tornyosuló utolsó akadály legyőzése és az olasz választások. A német hírek jók voltak, hiszen a várnál sokkal nagyobb többséggel mondtak igazat a szocialista párttagok a koalícióra.
Az olasz választás viszont nagy-nagy bizonytalanságot hozott, és a szélsőségesek, Európa-ellenesek előretörését. Lehet, hogy az lesz a jó hír, ha Olaszországban nem lesz kormány, mert legalább nem megy neki az EU-nak.
A befektetők az német eseményeket úgy látszik, fontosabbnak értékelték, a tőzsdei hangulat szépen javult. Pedig pénteken még világvége-hangulat alakult ki Donald Trump amerikai elnök tervezett acél– és alumínium-vámjai miatt. Azért ez sem múlt el nyomtalanul, főleg az autóipar szenvedett a nap elején, miután később az elnök azzal fenyegetőzött, hogy a német autókra is vámot vezet be.
Mol és Richter az élen
Az európai indexek közül a német DAX végül ennek ellenére is nagyot robbant, 1,5 százalékkal ment fel, a francia mutató 0,6 százalékkal emelkedett. Az olasz tőzsde volt lejjebb is, de végül megúszta 0,4 százalékkal. Nagyot esett Athén és Hong Kong.
Itthon a BUX index valamivel az európai átlag alatti mértékben, 0,5 százalékkal emelkedett. A Mol 0,9 százalékkal 2770-re ugrott, az OTP a jó péntek reggeli gyorsjelentés ellenére gyengécske, 0,2 százalékkal süllyedt 11 070-re (a nap nagy részében azonban egy százalék körüli pluszban volt). A Richter 1,8 százalékkal felfelé, a Telekom 1,4 százalékkal lefelé mozdult.
Felment a Dow Jones
Az Appeninn 10,5, az Opus 7,7 százalékkal esett. A forint gyengült, 314,30 az euró, ez 50 filléres emelkedés. A német és amerikai kötvények piacán hozamemelkedés volt ma, de most emiatt nem hallatszottak aggódó hangok.
Az USA-ban a globális kereskedelmi háború elleni félelem és jó makroadatok, valamint az európai hírek is rángatták az indexeket, de végül az optimizmus győzött. Este az S&P 500-at 0,9, a Nasdaq Composite-ot 0,9, a Dow Jonest 1,0 százalékos pluszban találjuk. A dollár minimális mértékben erősödött.
Csökkent a félelem
A VIX amerikai részvény-volatiilitás index, amelyet félelem-indexnek is neveznek, hat százalékkal csökkent, ami jelentős mérték. Ami igazán visszazuhant, az az európai párja, a VSTOXX, ez 19 százalékkal zuhant. Ebből is látszik, hogy a német politika stabilizálódása nagy megkönnyebbülés lehetett a piacoknak.
Az olaj egy rossz hét után magához tért, két százalékkal emelkedik. Ennek oka állítólag a líbiai kitermelés nehézségeiben keresendő, de az IEA energiaügyi szervezet is kiadott egy új jelentést.