Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED a vártnál gyengébb növekedési adatok hatására óvatosabban nyilatkozott a júniusi várható kamatemelésről, mint korábban, de ami ennél sokkal lényegesebb: eldöntötte, hogy megkezdi a korábban kötvényvásárlás formájában a piacra pumpált fedezetlen pénz visszavonását.
Összesen 2000 milliárd értékben tervezik, hogy nem vesznek újakat a lejáró kötvények helyett, vagy ha egyszerre túl sok jár le, kevesebbet vesznek. Így egyfajta fokozatosság lesz a pénz kiszippantásában, hogy hatása ne hirtelen, sokkszerűen keletkezzen. A piacra gyakorolt hatás lényeges lehet, miután ez a pénz jórészt a tőzsdére vándorolt, nem kizárt, hogy a megjelenő kötvények onnan is fogják elszívni azt.
Tegnap mindenesetre emelkedtek a tőzsdék, a befektetőket inkább a rövid táv, vagyis a júniusi kamatemelés esetleges elmaradása izgatta jobban, mint a később várható pénzkivonás. Az S&P 500 az elnöki botrány előtti szinten, 2404 ponton zárt, a Nasdaq is megközelítette múlt heti csúcsát 6163 ponttal.
Amazon |
Megállíthatatlannak tűnik a Google és az Amazon: előbbi 955, utóbbi 980 dolláron ért el minden korábbinak magasabb szintet.
Ázsiában is jó volt a hangulat, főleg a kínai papírokat vették, Európa azonban lefordult ma délelőtt, a DAX fél százalék mínuszban van. A BUX 0,2 százalékkal van lejjebb, két nagy papír ellentétes mozgásának eredőjeként. A Richter több mint egy százalékot esik 6900 forintig, az OTP ugyanennyit emelkedik 8750 forintig, a bankpapírt ma lehet utoljára osztalékszelvénnyel megvenni.
Kisebb mértékben esik a Mol 21 815 forintig, és 1,25 százalékkal gyengül az FHB, melynek árfolyamát az előző napokban a várható vételi ajánlat hajtotta felfelé.
Euró/dollár |
A forint alig mozdul, 308,20 az euróhoz képest, a lengyel zloty viszont erősödik, 4,18-on áll, a dollár pedig a tegnapi korrekció után újra gyengül, 1,124-et adnak belőle egy euróért. Csökken az olajár: a WTI 50,90 dollár, míg a Brent 53,40.