Az olajár esése, ami bő egy hónapja tart, még mindig kitart. Most már viszont egyre feltűnőbb, hogy csak az amerikai WTI ér el újabb mélypontokat, a Brent, melyhez az európai, afrikai és ázsiai piacok jobban kötődnek, már nem akar lejjebb menni, kényelmes neki az 50 dollár körüli ár. A WTI viszont már 42 alá is benézett, egyértelműen ott zajlik a nagy öntés.
Miért a WTI?
Erre két lehetséges magyarázat van, az egyik fundamentális, a másik a piaci spekulációval függhet össze. Az első esetben az lehet az ok, hogy konkrétan Amerikában adnak el még olyan olajmennyiséget, amire a piac nem számított. A Bloomberg szerint az OPEC országok arra számítottak, hogy ha esik az ár, akkor az amerikai úgynevezett palaolaj kitermelése már 60 dollár alatt sem fogja megérni, ezzel szemben a hírek szerint most is rengeteget hoznak felszínre belőle, mert egyes területeken még 30 dolláron is megéri.
Nos, ezt nem zárhatjuk ki, mivel egy új kitermelési területen az első időszakban gyorsan eshetnek a költségek, fejlődhetnek a technológiák. Korábban a palagáz kitermelési költsége esett le erősen Amerikában, így reális lehet az elmélet. A másik magyarázat az lehet, hogy a magas árak mellett rengetegen vettek fel spekulatív pozíciókat az olajár emelkedésére számítva, de döntő részük a WTI-re kötött. Most, hogy sokat esett az ár, elképzelhető, hogy a pozíciók kényszerlikvidálása, stopolása zajlik. Mindenesetre bármi is az ok, az tény, hogy alapvetően túlkínálat van, és ez nem csak az olajra, hanem szinte az össze árupiaci termékre vonatkozik.
Az értéktőzsdék a turbulens napok után elcsendesedtek, Amerika is, Ázsia is alig mozdult. A kínai jüannal kapcsolatos aggodalmak lecsengtek, a szereplők tudomásul vették, hogy a kínai valuta többet fog mozogni, mint eddig, jó esetben előbb-utóbb szabadon. A görög ügyek is rendben vannak, így nincs komolyabb esemény, amitől rettegni lehetne, mindemellett tombol a nyár, Európában és Amerikában kevesen foglalkoznak most a tőzsdével. Az S&P 500 mindenesetre továbbra is kevéssel a 200 napos mozgóátlag felett van, de egyre inkább rátapad, amint az a charton is látszik:
S&P 500, idei év |
Londoni tőzsdemanipuláció
A tegnapi hír, miszerint Londonban csalókat, köztük magyar brókereket büntettek meg, igen érdekes. Egyelőre csak találgatni tudunk, mi volt a „bűn”, de az eddigi információk alapján árfolyam befolyásolásról lehetett szó, mégpedig olyan módon, hogy betettek nagy ajánlatokat a rendszerbe, majd kikapták őket, és közben a börzén garázdálkodó robotokat kiugratták a bokorból, és rájuk mérték a csendesen megvett részvényeket.
Nos, ha ez így van, akkor elég nehéz a csalást megkülönböztetni a gyors kereskedéstől, ugyanis a robotok ugyanezt csinálják, de őket nem büntetik meg. Egy különbség van: a robotok ugyan gyorsak, de buták, hisz csak azt végzik el, amire beprogramozták őket, az okosabb ember pedig kicselezi őket. Na most ki követ el bűnt, ki nem? Mindenesetre, ha információink részletesebbek lesznek az ügyről, alaposabban is elemezzük majd a kérdést.
OTP rakéta
Ma reggel jelentett az OTP: kiváló negyedévről számolt be. Tegnap a papír árfolyama feltűnően nagyot emelkedett, miközben az egész piac meg sem moccant, és Európa sem volt túl aktív. Két magyarázat lehetséges: voltak a shortosok, akik rég vártak az árfolyam esésére, de most a negyedéves eredmény előtt megijedtek, a másik lehetőség pedig az, hogy valakik az eredmény ismeretében már előre jól bezsákoltak. Ez utóbbit hívják bennfentes kereskedésnek, kérdés, hogy melyiket tartjuk etikátlanabbnak: ezt, vagy a robotok cselezgetését?
Ma mindenesetre csak kis elmozdulás észlelhető a kereskedés elején: fél százalék. Ez is arra utal, hogy a java tegnap megvolt, persze hosszú még a nap, jöhetnek a vevők. A többi papír alig mozdul, és Európában is csak egész kis pluszok mutatkoznak. A forint is változatlan, egyensúlyba jutott az euróhoz képesti 310-es szinten.