A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 128,55 pontos, 0,33 százalékos csökkenéssel, 38 528,86 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 8,2 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen változtak az előző napi záráshoz képest.
A vezető részvények közül a Molban volt nagy fordulat, ugyanis míg délelőtt több mint 2 százalékos mínuszban volt a cég árfolyama, a nap végén a papír 0,75 százalékos pluszban zárt. Az elemző szerint mindez összefügg az olaj árának változásával. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője az OTP eséséről megjegyezte, komoly recessziós félelmek vannak globálisan és Magyarországon is, ezek pedig nem tesznek jót a bankszektor papírjainak.
A Mol 18 forinttal, 0,75 százalékkal 2428 forintra erősödött, 2,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 104 forinttal, 1,25 százalékkal 8224 forintra csökkent, forgalmuk 4,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2,0 forinttal, 0,67 százalékkal 298 forintra esett, forgalma 63,3 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 15 forinttal, 0,20 százalékkal 7415 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,2 milliárd forintot ért el.
Nem csak a magyar tőzsde indexe esett, de fél százalék körüli mínuszokat láthattunk a vezető európai tőzsdeindexeknél is, míg az USA-ban a kereskedés félidejében 0,5 és 1 százalék közötti eséseket mutattak a főbb indexek.
A fent említett recessziós félelmek egyébként az árupiacokon is tükröződtek, hiszen az olaj folytatta az esést. Az amerikai WTI 77 dollárig gyengült, míg az Európában irányadó Brent 83 dollárig esett. Egy másik, a magyar gazdaság szempontjából kulcsfontosságú energiahordozó, a földgáz irányadó tőzsdei ára is számottevően esett, hiszen a TTF gáz 7 százalékkal 172 euróig csökkent. De a nemzetközi piacokon lefele tartott az arany és az ezüst árfolyama is.
Ami a devizapiacokat illeti, az euró tovább gyengült a dollárral szemben, hétfőn kora este a kurzus megközelítette a 0,9610-es szintet. A dollár erősödése hagyományosan nem tesz jót az úgynevezett feltörekvő devizáknak, így a forintnak sem, a magyar fizetőeszköz ennek megfelelően gyengült a legfontosabb fizetőeszközökkel szemben. Az euró kurzusa 409 forint fölé ugrott, míg a dollárral szemben történelmi mélypontra került a forint soha nem volt ugyanis még 425,51 a keresztárfolyam, amit a mai kereskedésben láthattunk.