Bírság is lehet a vége A tőzsdén és tőzsdén kívül kötött származtatott ügyeltek jelentési kötelezettségét a 2012-ben hatályba lépett uniós tőkepiaci rendelet (EMIR) írta elő, így próbálják meg átláthatóbbá tenni a piacot. A derivatív ügyleteket egyaránt kötik üzleti kockázatok mérséklésére, valamint befektetési és spekulációs céllal. A kötésekről eddig kevés volt az információ, ami átláthatatlanná tette a piacot. A jelentési kötelezettség révén azonban jobban nyomon követhetők lesznek a piaci folyamatok és a szabályozók is hamarabb tudnak majd lépni, ha visszatetsző jelenségeket tapasztalnak. Amennyiben az ügyletet kötő fél nem tesz eleget a jelentési kötelezettségének, a szabályszegés miatt akár felügyeleti bírságot is kaphat. |
A származtatott ügyletek kötelező jelentését egy uniós tőkepiaci rendelet ír elő a derivatív szerződéseket kötő piaci szereplők számára. A KELER eddig a legnagyobb arányban bankokat és brókercégeket regisztrált ügyfélként, de a vállalkozások részéről is megjelent a határozott igény. Emellett eddig már csaknem 500, a jelentési kötelezettséghez szükséges azonosító iránti kérelmet fogadott be.
Új uniós adatközlési kötelezettség lép hatályba február 12-én, a tőzsdén és a tőzsdén kívül kötött származtatott ügyletek esetében kötelező jelenteni az összes határidős, opciós és egyéb derivatív ügyletet. A tranzakciók adatait az erre a feladatra létrehozott kereskedési adattárakhoz kell a szereplőknek eljuttatniuk, amelyben a KELER lehet a hazai és regionális szereplők természetes partnere. Mivel a származtatott ügyleteknek nagy szerepe van a vállalati kockázatkezelésben, az adatközlés akár több ezer piaci szereplő számára jelent új feladatot.
Az adatközléshez nélkülözhetetlen beszerezni az ügyletben szereplő vállalkozás azonosítását szolgáló kódot, amelynek hazai elérhetősége érdekében a KELER nemrégiben megállapodást kötött a német WM Datenservice céggel. Eddig már több száz kód kiadásában működött közre a KELER, és szintén százas nagyságrendben várnak kérelmek feldolgozásra. Az igénylők a piaci gyakorlatnak tekinthető két-három hét helyett a KELER-en keresztül három munkanap alatt megkaphatják az azonosítókat. „A jelentési kötelezettség a mai napon lép életbe, a KELER kész azon piaci szereplők befogadására, amelyek még nem vették fel a kapcsolatot, egyetlen az adatközlésben számukra segítséget nyújtó partnerrel sem, illetve költséghatékony és a legjobb gyakorlatot követő szolgáltatásai révén versenyképes tud lenni a már leszerződött ügyfelek esetében is.”- tette hozzá a KELER igazgatója.