18:30
Továbbra is erős az eladó nyomás a Wall Streeten, és az euró piacán. Még mindig nem érkezett olyan hír, amely az európai válság enyhülésére, vagy a kritikus államok politikai káoszának rendeződésére utalna. A BUX az OTP vezetésével jelentős veszteséget könyvelt el. (Részletes beszámolónk itt.)
16:35
A Budapesti Értéktőzsde zárása előtt fél órával 3000 forint alá is benézett az OTP részvény. Itt azonban erős a vételi kedv, az árfolyam folyamatosan visszapattan.
Ezzel egyidőben az EUR/USD az 1,3560-as szint környékén jár már, a vezető New York-i indexek 2,5 százalék körüli mínuszban vannak.
15:35
Erős eséssel nyitottak a vezető New York-i tőzsdeindexek. A Nasdaq, és az S&P500 több, mint 2 százalékkal, a Dow Jones több, mint 1,5 százalékkal esett a kereskedés első perceiben. A piacokon egyértelműen megfordult a reggeli trend, hatalmasat szakadt az euró árfolyama, az EUR/USD 1,36 alá került.
Ismét csökken a nyersanyagok ára részben a dollár erősödése, részben a romló nemzetközi hangulat miatt. Ebben szerepe van annak is, hogy az elmúlt napokban több havi csúcsra kerültek az arany, és az olaj jegyzése. Az arany 1793 dollár, az amerikai WTI olajat 95,40 dolláron jegyzik.
Az újabb "minipánikot" az újabb olasz kötvényhozam-emelkedés okozta. Az olasz hozamok átlépték a 7 százalékot.
Idehaza egyelőre megállt a forint esése, az eurót kicsivel 210 forint fölött jegyzik. Az OTP részvények akár ma 3000 forint alá kerülhet.
14:40
Az ÁKK által számított állampapír-piaci referenciahozamok határozott, bár nem különlegesen nagy hozamemelkedést jeleznek, a legtöbb futamidőre 5-13 bázisponttal emelkedtek. Az utóbbi pár órában alacsony szinteken stagnáltak a piacok, az európai részvényindexek többsége 2-3 százalékos mínuszban van, az amerikai S&P 500 index határidős árfolyama pedig 31 pontos, 2,5 százalékos esést vetít előre.
Az euró kicsivel 310 forint felett, a svájci frank 252 forint körül áll, egy dollárért 228 forintot kérnek. A BUX két százalékos mínuszban mozog, az OTP vesztesége hat százalékhoz közelít 3040-3050 forintnál, a Mol megúszta 15 800 forint körül 1,3 százalékos eséssel. A Telekom egy százalékos mínuszban, a Richter ugyanekkora pluszban áll.
9:00-11:30
A reggeli piaci optimizmus már a múlté, a Wall Streeten a fontosabb indexek még emelkedtek arra a hírre, hogy Berlusconi lemond, az európai bizonytalanság további emelkedése meghátrálásra kényszerítette a befektetőket. A 10 éves olasz államkötvények újra, 15 éves csúcsközelbe értek - ez jól mutatja az aggodalmakat.
A ma reggeli kockázatkerülés meg is látszott az EUR/USD árfolyamában, 1,3820-ról 1,3780-ig esett az
árfolyam, ami aztán tovább zuhant 1,37 alá is.
A forint rögtön a 310-es szint fölé emelkedett, a bankközi devizapiacon 311,1 forintot is ért egy euró - ez közel kétéves mélypont. A Porfolio.hu információ szerint az olasz hírek mellett olyan piaci híresztelések is gyengítik a hazai fizetőeszközt, melyek szerint a S&P ma leminősítheti Magyarországot, mely így a befektetésre nem ajánlott, "bóvli" kategóriába kerülhet.
Az euró forintárfolyamának mai változása
Ennek ellenére fenntartotta a magyar bankszektorra érvényes eddigi országkockázati besorolását szerdai értékelésében a Standard & Poor's, amely szerint a magyar politikai környezet stabil, ám a bankrendszerrel kapcsolatban az utóbbi időben születtek "váratlan" és egyes esetekben "hátrányos" politikai döntések.
Lejtmenetben a tőzsdék is
Az európai tőzsdeindexek zuhanásban |
A régiós tőzsdékkel egyetemben zuhan az enyhe pluszos nyitást (+0,36%) produkáló BÉT is, hamar határozottan esni kezdett és fél tizenegy körül -1,5 százalékos esésnél tartott a BUX. Az OTP 4,3 százalékos mínuszban is járt 3100 forintnál, és valamivel egy százalék feletti gyengülésnél a Mol 15 800 forint körüli árfolyammal. A Richter szerényen emelkedett, a Magyar Telekom kisebb mértékben esett.
Az amerikai és ázsiai piacokon tapasztalt optimizmus kifulladt, a nagy nyugat-európai tőzsdék is mind zuhanni kezdtek, egyes mutatóknál ez a két százalékot is elérte.