Jelentős mozgást idézett elő a világ tőzsdéin az olasz államfőnek az a kedd esti bejelentése, hogy lemond Silvio Berlusconi miniszterelnök.
Hivatalos közlés szerint a kormányfő távozására az után kerül sor, hogy a parlament elfogadja a jövő évi költségvetési törvényt. Erre eredetileg november végén került volna sor, de a kormányfő tervezett lemondásának a fényében a parlament előbb is dönthet.
Silvio Berlusconi a cannes-i G20-csúcson: új világ, új ötletek? |
Előzőleg a római képviselőház megszavazta kedden a 2010-es (októberben még elvetett) zárszámadási törvényt, a Berlusconi-kormány azonban elveszítette többségét. Silvio Berlusconi ezután kereste fel a köztársasági elnököt.
Nem kapnak pakkot az olaszok
Az euróövezeti Olaszország már hosszabb ideje a befektetők figyelmének a középpontjában áll részben amiatt, hogy csillagászati, 1,9 ezer milliárd euró körüli adóssága már-már kezelhetetlen. Épp az adósság nagysága miatt Olaszország nem is számíthat arra, hogy Európa összeadjon egy újabb mentőcsomagot, mint amilyet Görögország, Portugália, vagy Írország kapott. Olaszország az euróövezet GDP-jének 17 százalékát adja, míg például Görögország csupán 2,5 százalékát.
Piaci mozgások, a Wall Street örül Berlusconi távozásának
Wall Street - záróadatok |
Berlusconi távozására az euró 1,3847 dollárig erősödött a hétfő késő esti 1,3775 dollárról. A WTI amerikai nyersolaj hordónkénti ára röviddel 20.30 óra előtt 1,24 dollár emelkedéssel 96,76 dolláron állt. A nyereség közel megduplázódott az olasz miniszterelnök távozásának a bejelentése óta.
Ugyanekkor a decemberi jegyzésű aranyár 2,5 dollár emelkedéssel 1,793,6 dolláron volt, mintegy fél órával korábban még 1.800 dollár fölött állt a jegyzés.
A New York-i értéktőzsde mutatói mind pluszba fordultak az olasz miniszterelnök távozásának a hírére.