Matolcsy György két héttel ezelőtti Heti Válasz-cikke markáns forintgyengülést okozott, a héten a kedélyek megnyugodtak: a jegybank Monetáris Tanácsa kedden határozottan jelezte a piacnak, hogy nem kér a nemkonvencionális eszközökből, majd Matolcsy György is adott egy rá nemigen jellemző, piacnyugtató interjút.
Hegyet mászott az euró
A mai nap ugyanakkor az euró egész napos ralijáról szólt, délelőtt 1,3660 dollár fölé ugrott az euró jegyzése, utoljára 2011 novemberében járt ilyen magasságban a közös pénz, a japán jennel szemben közel 3 éves csúcsot ért el. A lendület csak a délután érkezett vegyes amerikai makroadatok publikálása után tört meg. Az euró árfolyamát a délelőtti euróövezeti BMI-adat publikálása fűtötte, elemzők szerint az eurózóna a kilábalás jeleit mutatja, a menedzserindex 11 hónapja nem volt ilyen magasan. További real-time árfolyamok >>>
Délután jöttek az amerikai makroadatok, a januári munkanélküliségi ráta 0,1%-kal nőtt, az adatok a vártnál rosszabbak lettek - ami azt is jelenti egyben, hogy a Fed tovább folytatja eszközvásárlási programját (ez jó hír a befektetőknek). A decemberi adatokat ugyanakkor utólag korrigálták, méghozzá felfelé. Be is mozdult ezek után az EUR/USD árfolyam, a nap eleji szintre korrigált az euró.
Izmozott egy jót a forint
A tőzsdei kereskedés végéhez érve a forint meglódult, az euróval szemben áttörte a 291,5-ös szintet, aminek napközben kétszer is sikertelenül futott neki. A dollárral szemben a forint bő három hónapja nem volt ilyen erőben, 213 forint alatt is volt a jegyzés, egy svájci frankért délután 5 után pedig 235,69 forintot adtak.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A BUX-ot nem hatotta meg a forint teljesítménye
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel, 19 358 ponton zárta a hetet. Alig több mint 4 milliárdos forgalom mellett az előző napihoz képest nem változott sem a Mol, sem pedig az OTP árfolyama. Győzött az MTelekom, amely 1,7 százalékkal erősödött és 414 forinton zárt. A nap vesztesei a gyógyszergyári papírok voltak, a Richter egy százalékot bukott és 36800 forintra korrigált, míg az Egis 1,4 százalékkal csúszott lejjebb és 18260 forinton fejezte be a kereskedést. További tőzsdei árfolyamok >>>
A nyugat-európai értéktőzsdék hétzárásra erősödtek, kétnapi visszaesés után. A kereskedés utolsó percében a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 1,11 százalékkal, a frankfurti DAX-30 0,72 százalékkal, a párizsi CAC-40 1,16 százalékkal volt a csütörtöki záróértéke fölött.
A cikk a Privátbankár Dealbook hírlevele alapján készült