Egy hete nincs költségvetése az Egyesült Államoknak, a piacok mégsem estek pánikba - mondta a Privátbankárnak Pálffy Gergely, a Buda-Cash elemzője. Aki kitart, annak az érdekei érvényesülnek majd, de - legalábbis az elemző szerint - jövő csütörtökig nem lesznek idegesek a befektetők.
Azért addig, mert várhatóan akkor, vagyis október 17-én éri el az USA a költségvetésben meghatározott államadóssági szintet, vagyis a technikai csőd napját. Pálffy Gergely szerint egyelőre nem látszanak olyan forgatókönyvek, hogy ne lenne megállapodás. Ha 17-éig nem is születik meg az alku, maximum 1-2 nappal később szinte biztosan. Az elemző szerint a befektetők most a partvonalról nézik az eseményeket.
A pénzpumpáról elfeledkeztek
Az amerikai helyzetből a feltörekvő piacok kovácsolhatnak előnyt - ez érdekes helyzet, a befektetők ugyanis úgy játszanak a kockázatkerülésre, hogy a korábban kockázatosabbnak tartott eszközöket választják, így próbálnak kimaradni az amerikai turbulenciából. A dolog érdekessége, hogy mindeközben szinte senki sem figyel a Fedre, jobban mondva a pénznyomdára. Nagy kérdés ugyanis, hogy mikor jön a szigorítás, vagyis mikor kezdi elzárni a csapokat az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed. Pálffy Gergely szerint márpedig előbb vagy utóbb várható, hogy a QE3 havi 85 milliárd dolláros keretét 5-10-15 milliárd dollárral mérsékli a szervezet.
Nem tudni, mikor zárják el a pénzcsapot
Itt jegyezzük meg, a Fed a munkaerőpiaci folyamatok javulásához kötötte a gazdaságélénkítő program fokozatos kivezetését. Csakhogy a mostani helyzet miatt kényszerpihenőre küldtek 800 ezer közalkalmazottat az Egyesült Államokban, így a szokásos adatközlések egy része is elmaradt.
A válság óta a kormányzat havi munkaerőpiaci jelentése az az indikátor, aminek a befektetők a legnagyobb jelentőséget tulajdonítják. Az NFP (non-farm payrolls) adatot minden hónap első péntekjén közli az amerikai munkaügyi minisztérium. Ebben a hónapban ez most elmaradt, és azt sem tudni, mikor pótolják.
Nem csak az iránymutatás maradt el, amit a piacok az NFP-ből meríthettek volna a QE3-mal kapcsolatban: ha a leállás sokáig elhúzódik, annak az egyébként is törékeny amerikai gazdasági növekedésre is negatív hatása lehet. Ennek tükrében nagy kérdés, hogy a Fed mikor csökkenti az amerikai gazdaságba juttatott pluszpénz mennyiségét - látszólag most ezzel nem is foglalkozik senki, marad a kivárás.
Újra beköszönt a nyár a forint piacán? Friss árfolyamok >> |
Amíg pedig ez így van, addig várhatóan megmarad a forint ereje - véli a szakértő.