A forintárfolyam ma jól láthatóan nem a gazdaságpolitikára reflektál, hanem a közeljövőben megkezdődő tárgyalásokra a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye.
A szaktárca szerkesztőségünknek küldött levelében leszögezi: "az IMF board-ja január 18-án tartja azon ülését, melynek napirendjén szerepel a Magyarországgal tárgyaló delegáció számára adandó mandátum. Addig nyilvánvalóan a tárgyalásokról szóló találgatások játsszák a meghatározó szerepet a forintárfolyam alakulásában".
"Ezermilliárdos lehet a gazdaságban a körbetartozás mértéke" - mondta Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője az Inforádiónak. A cég már tavaly is jelezte, hogy a körbetartozás felszámolásában nem történt előrelépés. Mostanra pedig tovább romlott a helyzet - jelezte a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, Éliás Ádám, aki szerint egyre több cég panaszkodik emiatt. Bagyura András szerint a kormányprogramban lefektetett célból (felszámolják a körbetartozást) nem sok minden valósult meg, az állam most még lassabban fizet, mint korábban. A fordított áfát néhány területen az adócsalás megelőzése miatt vezették be, az EU-s támogatásokat nem igazán tudják igénybe venni a vállalkozások, a fizetési határidő csökkentésére pedig azt mondta, a papír sok mindent elbír. |
Fellegi Tamás már jövő héten találkozik az IMF képviselőivel, az informális megbeszélésre szerdán kerül majd sor, pont akkor, amikor az Európai Bizottság is magyar ügyekkel fog foglalkozni. Elemzők szerint a piac azt szeretné elérni, hogy a magyar kormány minél előbb megállapodjon a nemzetközi szervezetekkel. A tárgyalásokkal kapcsolatban eddig "találgatások" nem jelentek meg, mind az EU, mind pedig az IMF készenléti hitelkeretben gondolkodik - bár Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára szerint a magyar fél más megoldást is el tudna képzelni. Az is egyre biztosabbnak látszik, hogy a legfőbb gondot a jegybanktörvény jelenti jelen pillanatban.
A nap eddigi eseményeiről készült összefoglalónkat ITT találja >>>