1p
Ben Bernanke múlt heti beszédére a piacokon különösebben nem rezgett meg a léc. A befektetőket ezúttal sokkal inkább érdekelték az amerikai konjunktúra adatok. A stagnáló növekedés vagy netán zsugorodás árnyéka ugyanis ideális táptalaj a mennyiségi lazítással kapcsolatos spekulációk és ezáltal az arany számára. A nemesfémek továbbra is irány nélkül a senki földjén mozognak.

Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint a befektetői hangulatot mostanában nagymértékben az USA-ból érkező hírek befolyásolják. Az elmúlt héten ismét azt leshették az elemzők és a befektetők, hogy Ben Bernanke Fed-elnök féléves beszámolójában ejt-e szót érdemben a gazdaság élénkítésével kapcsolatos monetáris intézkedésekről. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a Fed korábbi gazdaságösztönző eszközvásárlási programjait a pénzpiacok egykor kitörő örömmel fogadták, és az árfolyamok általános szárnyalásának egyik legnagyobb nyertese éppen az arany volt. Az amerikai jegybankelnök azonban konkrét tervekről most sem adott számot, mindössze arra tett utalást sokadjára, hogy az Egyesült Államok jegybankja indokolt esetben kész lépéseket tenni a gazdaság motorjának olajozására.

Hónapokkal ezelőtt Ben Bernanke hasonlóan tartózkodó kommentárjai rendre eladói hullámot indítottak el a spekulatív irányultságú befektetőknél az arany és az ezüst piacán. Időközben azonban már mindenki hozzá szokott, hogy a Fed nem üzen előre a tervezett pénzpolitikai beavatkozásokat illetően. Ezek után a Bernanke beszéd nem volt más, mint egy hírérték nélküli klasszikus „non-event”, amire a két legfontosabb nemesfém árfolyama nem is mutatott igazán számottevő elmozdulást. Ennek oka, hogy a spekulatív pozíciók, amelyek egy újabb eszközvásárlási program velejárójaként felpörgő bankóprés, majd a piacokra zúduló pénzbőség reményében korábban felgyülemlettek, mostanára zömmel kitisztultak a piacokról. Igazán nagy csalódást a Fed-elnök tehát ez alkalommal nem okozott, de mivel csontot sem dobott a falkának, a monetáris nemesfémek továbbra is a technikai senki földjén irány nélkül beragadtak.

Csupa rossz makro adat érkezett

Mindazonáltal az Egyesült Államokban több fontos konjunktúramutató esetében is elmaradnak a legfrissebb adatok az elemzői várakozásoktól. A Fed philadelphiai fiókjának a gazdasági kilátásokat felmérő mutatója (Philadelphia Fed Index) javult ugyan valamelyest júniushoz képest, de a -12,9 pontos érték gyengébb a vártnál, és ez azt jelzi, hogy az USA egyik meghatározó gazdasági térségében a cégek változatlanul romló gazdasági körülményekről adnak számot.

Csökkent ellenben az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet konjunktúraindexe, a Leading Economic Index, amelynek előrejelzése alapján az év második felében nem lehet gazdasági növekedésre számítani az USA-ban. Rossz hír érkezett továbbá az amerikai munkaerőpiacról, miután a vártnál több kérelem érkezett munkanélküli segélyre, és csökkent a lakáseladások száma is az Egyesült Államokban. A friss adatok tehát határozottan romló kilátásokra utalnak, így egy a Fed-től remélt ösztönző intézkedés lehetősége változatlanul nem kerül le az asztalról. Az aranypiac.hu véleménye szerint az amerikai pénznyomda újraindulása ugyanakkor a novemberi elnökválasztásig még várathat magára.

Az euróövezetben sem fényes a helyzet

Nem csak Amerikából, de az euróövezetből is rossz hírek érkeztek miután a 10-éves lejáratú spanyol államkötvények hozama a hét végére 7,3 százalékig emelkedett. A spanyol miniszterelnök már a hónap elején úgy fogalmazott, hogy országa hosszabb távon nem fogja tudni finanszírozni magát, ha továbbra is 7 százalék közeli hozamokat kell fizetnie a 10-éves állampapírok után. Amitől korábban csak félni kellett, az mára valóság, és egyre valószínűbb, hogy komoly európai beavatkozás nélkül Madrid végül Athén sorsára jut.

A spanyol költségvetés hiánya a kormány minden erőfeszítése dacára nem hogy nem csökken, de hónapról hónapra még növekszik is, a recesszió egy mély mocsárnak ígérkezik, és az állástalanok aránya közel 25 százalék, ami az EU-ban messze a legrosszabb adat. A megszorítások miatt tüntetők vonulnak az utcákra, a tőke pedig menekül az országból. Az arany árfolyama ezek után startpozícióból várhatja a további fejleményeket.


Az arany technikai grafikonjában nincs lényegi változás az egy héttel korábbi állapotok óta. A rövidtávon emelkedő tendencia május végén 1 540 dollárról vette kezdetét, és továbbra is érvényben van. Erős támaszokat jelentenek a kurzus számára az 1 575 és az 1 555 dollár környéki szintek. Nyakas ellenállás pedig 1 600 dollár környékén mutatkozik. Ugyanakkor jól kivehető a grafikonból a csökkenő volatilitás mentén formálódó háromszög alakzat, ami egy küszöbön álló kitörés megbízható előjele.

Az ezüst jegyzése immár két hete nem képes elszakadni a 27,25 dolláros árfolyamértéktől. A 26 dollár magasságában lévő és tavaly év végén egyszer már próbára tett támasz tesztelésére azonban eddig még nem volt szükség. A bázisépítés tehát változatlanul folyamatban van a szürkésfehér nemesfémnél.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG