Elmérgesedett a viszony a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között, az IMF-nél házon belül már arról beszélnek, hogy gyakorlatilag szakítottak a magyar féllel - ez rajzolódik ki azokból a beszélgetésekből, amelyeket az origo folytatott kormányzati emberekkel, a Valutaalapon belüli folyamatot ismerő, a tárgyalásokra rálátó forrásokkal.
Nem szakadtak meg a tárgyalások - mondta Varga Mihály. |
A két héttel ezelőtti tokiói IMF-közgyűlésen az origo értesülése szerint Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter és Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára is "komoly fejmosást kapott". A közgyűlés első napjának reggelén árasztotta el ugyanis a nyomtatott és az online sajtót az IMF-ellenes médiakampány.
A Valutaalappal sok ország kormánya takarózik, amikor valamilyen, a társadalom széles rétegei számára fájdalmas intézkedést kell meghozni az IMF-es segítség érdekében. Az IMF el is fogadja, hogy belpolitikai célokból olykor vele vitetik el a balhét. A magyar kormány azonban az origo forrásai szerint átléphetett egy küszöböt.
EUR/HUF Forrás: Privátbankár Dealbook |
Miután az értesülés napvilágot látott, a forint beszakadt: az euró jegyzése percek alatt 280,9 forintról 282,5 forintig ugrott.
Nem ez az első jele annak, hogy túllőtt a célon a kormány a médiakampánnyal. A Népszabadság tegnapi száma szintén kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, az "IMF megsértődött", ennek oka pedig a kormány által indított kampány, mely igenis IMF-ellenes üzeneteket fogalmaz meg, miközben a befektetőknek a kabinet az elmúlt hónapban folyamatosan azt az üzenetet ismételgette, hogy a "megállapodás karnyújtásnyira van".
Mi ütötte ki a biztosítékot?
A "Kormány információ" felcímet viselő egészoldalas hirdetésekben rövid mondatokban jelent meg a magyar álláspont az IMF-tárgyalásokról.
A Napi Gazdaságban és a Magyar Nemzetben a "mit várunk az IMF-től?" kérdésre az a válasz: tiszteletet, bizalmat! A Népszavában, a Népszabadságban és a Metropolban az ingatlanadó elutasítását fejezi ki a hirdetés egy "NEM" felirattal.
A Magyar Hírlapban és a Blikkben ugyanezen a módon a családi támogatások csökkentésének elutasítása jelenik meg.
A kormány annak ellenére hangoztatja folyamatosan, mire nem hajlandó az IMF-hitelért cserébe, hogy a szervezet magyarországi képviselője már egyértelműen közölte: nem kér a kormány által jelenleg is tervezettnél több fiskális kiigazítást, nincs több megszorítás a javaslatok között.
Kell nekünk egyáltalán az IMF?
A külföldiek állampapír-állománya csúcsközelben van, a lakosság tömi a zsebét magyar államkötvénnyel, jól mennek az aukciók, szeptemberre majdnem teljesült az éves kibocsátási terv, a kormányzati tartalékok magas szinten járnak – kérdés, hogy vajon tényleg kell nekünk a Valutaalap pénze?
Bár az IMF pénze nem biztos, hogy kell, nagyon hiányozna a hitelesség, amit egy program jelentene. Az lenne a fontos, hogy egy külső horgony legyen a gazdaságpolitikán - mondta nemrég a Privátbankárnak Orbán Gábor, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletágának vezetője - részletek >>