Hétfőn kéthavi mélypontra esett az forint az euróval szemben; az elemzésünkben felvázolt okok ma is érvényesek, így nem csoda, hogy az euró jegyzése továbbra sem tud eltávolodni a 310 forintos szint környékéről. Az is látszik azonban, hogy itt fontos ellenálláshoz érkezett az árfolyam.
EUR/HUF tegnap és ma - friss árfolyamok >> |
Ahogy az okokat soroltuk: a devizahiteles-mentés, a kivonuló bankokról beszélő jegybank-alelnök, az eltűnő infláció, a mélyben lévő állampapír-hozamok és alapkamat, az amerikai pénznyomda kivezetése, a geopolitikai feszültségek együtt már megrogyasztották a forintot. Ami azóta újdonság: Rogán Antal ismét megszólalt a devizahitelekről, azt mondta: a Fidesz azt kérte a kormánytól, hogy ne a jelenlegi piaci árfolyamon forintosítsák a hiteleket. Emellett az elévülés jogi fogalmáról is mondott néhány nyugtalanítót a frakcióvezető (friss elemzésünk a kockázatokról itt olvasható >>). Az Országgyűlés a házszabálytól eltérve már pénteken szavazhat a devizahiteleseket segítő törvényről.
Magyar idő szerint hétfőn 21 órakor járt le az ukrán elnök által június 20-án kihirdetett, majd a szombatra virradóan három nappal meghosszabbított tűzszünet. Az orosz és az ukrán elnök azonban megállapodott, hogy közösen fognak munkálkodni a kijevi hatóságok és a délkelet-ukrajnai szakadárok közötti tűzszüneti megállapodás és egy hatékony határellenőrzés kialakítása érdekében.
A héten sok esemény rángathatja meg az árfolyamot, ezek közül a legfontosabbak: szerdán az amerikai munkaerőpiaci adatok (ADP) és Janet Yellen Fed-elnök beszéde, csütörtökön EKB-kamatdöntő ülés és Mario Draghi sajtótájékoztatója, amerikai munkaerőpiaci adatok borzolhatják a kedélyeket. Pénteken a devizahiteles törvényről szavaz a Parlament, és a Moody's-nál terítékre kerül a magyar államadós-osztályzat ügye.