„Régen volt ilyen erős a forint”, „most, hogy ilyen erős a forint…”, „már nem lesz sokkal erősebb a forint” és hasonló megjegyzésekkel kíséri a sajtó az utóbbi napokban, hogy az euró 302-303 forint körül, négy hónapos mélyponton járt. (A forint ereje szempontjából csúcson volt az árfolyam.) Egy évvel ezelőtt, május végén 286-290 forint volt egy euró, és akkor az is több havi mélypontnak számított. Pár éve viszont még a 290 forintos árfolyam is magas volt, nagyon gyenge forintot jelentett volna, legalábbis a 2011 végi-2012 eleji nagy árfolyamcsúcsok előtt egészen biztosan.
Merre tart a forint hosszú távon, merre visz a trend? Ehhez felrajzoltuk az árfolyamát egészen 2001. május elejétől, az árfolyamsáv drasztikus kiszélesítésétől mostanáig. („Az árfolyamsáv +/-2,25%-ról +/-15%-ra szélesítéséről 2001. május 3-án döntött a kormánnyal egyetértésben a Magyar Nemzeti Bank jegybanktanácsa, másnapi hatállyal” – írja a Wikipedia.) Attól kezdve gyakorlatilag szabadon változott az árfolyam a piaci folyamatok hatására. (Plusz 2001. október elsején megszűnt a csúszó leértékelés is.)
A lineáris trendvonal egyetlen nyílegyenes egyenesbe sűríti a rengeteg adatot. A polinomiális több hullámhegyet és –völgyet is berajzol, de szintén egy eléggé elnagyolt, durva átlagot jelenít meg. A mozgóátlagokat a tőzsdei árfolyamok technikai elemzésében is használják, a 200 napos verzió a hosszú idősor miatt elég sok kanyart tartalmaz, de ezek is egyre feljebb és feljebb kanyarognak. Nemrég egy másik grafikont is felrajzoltunk, azon az éves átlagárfolyamok vizsgálata is megerősítette a józan paraszti tapasztalást: a forint évről évre egyre csak gyengül. Akárhogy csűrjük, csavarjuk is.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy valamikor ne következhetne be trendfordulat, ne lehetne akár most nyáron is 270 forint egy euró, vagy pedig 290 az év végére. Az erősödés és a gyengülés mellett is vannak komoly, közgazdasági érvek, miközben a pszichológia is működik és a nemzetközi folyamatoknak is nagyon ki vagyunk szolgáltatva.
(A nap grafikonja-sorozat további részei itt olvashatók.)