Mi az, ami negyedik éve szépen folyamatosan emelkedik a magyar gazdaságban? Többek között az euró/forint éves átlagárfolyam. A 2010-es évben az MNB adatai szerint még csak 275,4, 2011-ben 279,2, egy évvel később 289,4 forint volt egy euró átlagára az év egészét tekintve, az év közbeni ingadozásokat kiszűrve az átlagolással. Tavaly már 296,9 forint, a 2014-ből eltelt rövidke időszakban pedig 307,20 forint volt az átlagárfolyam. Mi jön jövőre? 315? 320? 330-as átlag?
A 2008-as válság után – lásd grafikonunkat – az átlagárfolyam 280 forint környékére ugrott, és három évig nagyjából ott is maradt. Jelentősebben tovább nőni 2012-ben kezdett, amikor az MNB ősszel kamatcsökkentési ciklust kezdett. Azóta is rendszeresen visszaköszön a szakemberek magyarázataiban, hogy a devizák árfolyamát befolyásoló egyik legfontosabb – bár korántsem az egyetlen – tényező a kamatszint.
Jellemző, hogy az euró jelenlegi 310-315 forintos szintje már nincs messze az eddigi történelmi rekordtól, amit 2012 elején értünk el, kisebbfajta pánikhangulatban. (Akkoriban az államcsőd lehetőségéről cikkeztek a lapok, sokan Ausztriába vitték a pénzüket, a nemzetközi hangulat is rossz volt az Eurozóna válsága miatt. Mindezek nyomán hívták vissza nálunk az IMF-et.) Ami akkor pánik szélén történt, az most viszonylagos nyugalomban következett be. Bár az ukrajnai helyzet rendkívüli, még sincs olyan hirtelen felugrás az árfolyamban, mint amilyen 2008 végén vagy 2011 végén volt. Mi lesz itt, ha ismét komolyabb pánik lesz? Hol áll meg az árfolyam?
„Amit a magyar jegybank csinál, az felhívás keringőre. Zöld lámpa a forint ellen spekulálóknak. És itt most ne a gonosz londoni bankárokra gondoljunk csak, hanem Józsi bácsira is, aki azt látja, hogy a forint folyamatosan gyengül, ráadásul kamatot sem nagyon kap pénzére, látja, hogy az MNB-t nem érdekli az egész, és inkább átváltja a forintját euróra, hogy értékét megőrizze. Ő is a forint ellen spekulál, és gyengíti azt” – írta a napokban Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon.
A forinttal rendszeresen foglalkozó szerző több írásában is arra utal, hogy a forint, bár könnyű lenne megállítani, valószínűleg további leértékelődésnek néz elébe. Azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy az árfolyamot jelenleg csak az MNB kisebb intervenciói tartják 315 forint alatt. (Blogbejegyzések itt, itt és itt, a kisbefektetők forintspekulációs szokásairól a befektetési alapokban itt írtunk.)