1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Eddig viszonylag vérmesen kitartottunk a svájci frank és az EUR/CHF árfolyam 1,2-es rögzítése mellett, csakhogy a legutóbbi fejlemények tükrében megnőtt kockázata annak, hogy a rögzítés meghiúsul, és a CHF megerősödik – írja Steen Jakobsen, a dán Saxo Bank vezető közgazdásza. Már vannak, akik 1:1-es euró/svájci frank árfolyamot tartanának méltányosnak, ami nagyon rosszul érintené a hazai frankhiteleseket.

Kevesebb, mint tíz százalékról több mint 25 százalékra emelkedett a kockázata annak, hogy a frank áttöri az 1,2-nél rögzített szintet – írja a Saxo Bank elemzése. Tanácsos ezért a nyáron a svájci frankra elfoglalt rövid (eladási, short) pozíciókat a nyáron zárni, mert egyre nagyobb az esélye annak, hogy Svájc és Európa a normálistól eltérő megtérülést produkál.

Csak interveniálnak és interveniálnak - vészesen megnőttek a devizatartalékok

A Svájci Nemzeti Bank (SNB) ha akar, elvileg akár szakadatlanul is képes beavatkozni, de a gond hamarosan a beavatkozás mértéke lesz, hiszen az intervenció ma már a svájci gazdaság tetemes hányadára rúg, Svájc külföldi devizatartalékai tetemesen megnőttek (lásd a grafikont). A jegybank az árfolyam tartása érdekében ugyanis frankért vásárol más devizákat.

Bevezetése idején, 2011 szeptemberében az árfolyamrögzítés tökéletesen logikus volt, hiszen a makrogazdasági környezet negatív növekedést és deflációt sugallt. A frank vásárlóit inkább a minőségbe menekülés, mintsem maga Svájc motiválta. A lépés a meglepetés erejével hatott, és a megrázkódtatás elegendő volt ahhoz, hogy a frankra hosszú (vételi) pozíciót elfoglalókat kizökkentse. Az akkori vélekedés szerint pedig ennyi elegendő is volt ahhoz, hogy a kamatokat zérus felé terelje, majd beavatkozásra adjon lehetőséget.

A frankgyengítés már nem igazán fenyeget

Ma viszont már más a helyzet. A makrogazdasági környezetből mára már nem fenyeget a svájci GDP oldaláról meglepetés (2011. negyedik negyedévében az előzőhöz képest +0,5 százalék volt a növekedés, pedig az első jelzések csak +0,1 százalékról szóltak), és 2012 első negyedévében a várt 0,0 százalékos növekedéssel szemben a tényleges GDP gyarapodás +0,7 százalék volt.

Így aztán az SNB is hangnemet váltott, ma már nem az alsó korlát emeléséről, hanem annak meghatározásáról beszél. Ez jelentős politikai változást jelent, hiszen a spekulánsokat a magasabb EUR/CHF árfolyam immár nem fenyegeti. Ráadásul a svájci közgazdászok szerint augusztus-szeptemberre a torzító hatásoktól megtisztított infláció elérheti az 1,0 százalékot.

Euró/svájci frank 1:1? Az tenne be nekünk!

Az EU adósságválsága ismét nagy lángon ég, így szélesebb áramban folyik Svájcba a tőke is a májusi görög választások után. Ezzel május elnyerte a történelem legnagyobb intervencióját jegyző hónap címét. Ha ez a beáramlás huzamosabban folytatódik, az SNB intervencióinak értéke hamar elérheti akár a GDP száz százalékát is.

A magasabb alsó korlát felé való elmozdulás meglepetésszerű erejét eleve tompították a fenti első pontban említett jelentősebb növekedés és a pozitív előjelű infláció. Ma már olyan hangokat is lehet hallani Svájcból, hogy tulajdonképpen az 1:1 arányú EUR/CHF árfolyam a méltányos, és az EUR/CHF tényleges alsó korlátja egyre inkább a politika homlokterébe kerül.

Jöhet a korlátozott tőkekontroll

Svájc jól viseli a nemzeti fizetőeszköz erejét. A svájci vállalatok nyereségének java USA-dollárban, euróban és jüanban, nem pedig frankban keletkezik. Ebben a helyzetben a politika korlátozott tőkekontroll bevezetésével reagálhat. Ennek a története Svájcban hosszú, egészen az 1970-es évekig nyúlik vissza, és a legutolsó alkalommal is hasonló esetben alkalmazták a hetvenes években.

A világháború után Svájc akkor kényszerült legutoljára a tőkemozgásokat korlátozó intervencióra, amikor az 1970-es években külföldi befektetők intenzíven vásárolták a frankot. A háttérben azonban nagyon is eltérő okok álltak: a tőzsdei árucikkek ára az olaj árrobbanása miatt rohamosan emelkedett, súlyos volt a nemzetközi infláció és a közelmúltban omlott össze a rögzített árfolyamrendszer. A következmény azonban azonos volt: a svájci frank a nemzetközi tőkeáramlások miatt nemkívánatos módon erősödött.

Díjat vezettek be régen a külföldiek frankszámláira

Akkor a tőkeáramlás korlátozására Svájc megtiltotta a kamatfizetést a devizakülföldi bankszámla-egyenlegek növekménye után. (Csak a növekmény után, hogy a már meglévő egyenlegek tulajdonosai ne károsodjanak.) Negyedéves díjat vezetett be a devizakülföldi bankszámlaegyenlegek növekményére, ami az 1971-től 1979-ig terjedő időszakban a tőkeáramok erejének függvényében 0 és 10 százalék között változott.

A devizakülföldieknek megtiltották a svájci frankban kibocsátott kötvények, ingatlanok és egyéb értékpapírok vásárlását, valamint a svájci lakosok számára korlátozták a nem frankban denominált hitelek felvételét. Ezeket az intézkedéseket persze nagyon nehéz volt következetesen és eredményesen alkalmazni, mert 1971-re már annyian fektettek svájci frankba, hogy a lépéseknek gyakorlatilag alig volt valami hatása az árfolyamra.

Előkerült a negatív kamat ötlete is

Így 1979 végén a svájci hatóságok beismerték, hogy a tőkekorlátozás valójában nem érte el a célját, és a svájci pénzügyi szolgáltatások exportjára nézve is ártalmas lehet. Így aztán 1980 augusztusában a korlátozások lényegében megszűntek.

Most a legmagasabb kormánykörökben ismét szóba került a tőke korlátozásának gondolata. Még tavaly december 7-én a Svájci Parlament felsőházi bizottsága előtt az ország pénzügyminisztere, Eveline Widmer-Schlumpf jelentette ki, hogy kormánya aktívan foglalkozik a „tőkekontroll és a negatív kamat" témájával.

Óriási lehet a napon belüli elmozdulás

Amennyiben az EU bukik, vagy Görögország kilép, akkor a hatalmas egy napon belüli mozgás – frankerősödés - kockázata Svájc esetében a legnagyobb. Természetesen az SNB ennek tudatában van, csakhogy egyszer eljön a nap, amikor az SNB-nek vissza kell térnie a frank piaci alapú áraihoz. A rögzítéssel a svájci gazdaságot igyekezett kiszolgálni, csakhogy mostanra a rögzítés túlságosan is nagy terhet jelent az SNB és Svájc számára, mert az EU-nak az adósságválságra adott politikai válasza továbbra is az időnyerésre, bővítésre-színlelésre játszik. Svájc ebből többet aligha engedhet meg magának.

A Saxo aggodalommal konstatálja, miként árazza be szakadatlanul az opciós piac az EUR/CHF árfolyam csökkenésének kockázatát. Az EUR/CHF eladási opció 13 százalékkal drágább, mint az EUR/CHF vételi opció. A szerző emlékezete szerint EUR/CHF és DEM/CHF viszonylatban az ERM 1992-es válsága óta ez a legnagyobb ilyen érték.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG