Egy régi tőzsdebölcsesség szerint amilyen a január, olyan lesz az egész év. Márpedig az arany árfolyama jól kezdte az idei évet - derül ki az aranypiac.hu összefoglalójából. Az 1 531 dolláros tavaly év végi (dec. 29-ei londoni délutáni fixing) lokális mélypontról sikerült elrugaszkodnia a jegyzéseknek, és ütemesen ismét 1 600 dollár fölé emelkedett a kurzus. Hasonló folytatásra meg is lenne minden ok, hiszen a globális és különösen az európai pénzügyi rendszerben uralkodó hatalmas feszültségeknek tulajdonképpen az aranynak, a válság valutájának kellene kedveznie. A befektetők tavaly év végi dilemmája azonban továbbra is érvényben van. A nagy ijedtség közepette jelenleg sokan inkább a látra szóló bankbetétet és a dollárt választják, és egyelőre nem az aranyba menekülnek.
A sárga nemesfém úgy szorult a nemzetközi piacokon az utóbbi hónapokban viszonylagos háttérbe, hogy az expanzív jegybanki pénzpolitikának nem látszik a vége, a pénzintézetek és a gazdaság továbbra is friss forrásra szomjaznak, az alacsony kamatok pedig elhanyagolhatóvá teszik az arany tartásának alternatív költségét. Normális körülmények között mindez csak jó az arany számára. A normalitás azonban mostanában változatlanul mérföldekre van a pénzügyi világtól. 2012-ben csak egy valami látszik biztosnak: az arany piaca nem lesz izgalmaktól mentes, és érdemes erős volatilitásra felkészülni.
A Bloomberg hírügynökség adatai szerint a világ vezető ipari országai 2012-ben elképesztő kihívás elé fognak kerülni. Több mint 7,6 billió dollár értékű államadósság vár refinanszírozásra, miközben a finanszírozási költségek egyre csak emelkednek, a gazdaságok növekedése és azzal együtt az adóbevételek pedig visszaesnek. Ezáltal a kiadások és a bevételek között táguló szakadék egy önmagát gerjesztő adósságspirálba mehet át. Mivel az egykor abszolút kockázatmentesnek számító államkötvények egyre kevésbé számítanak vonzó befektetésnek, végül az adósoknak nem maradhat más, mint a bankóprés beindítása az adósságok elinflálására.
A nyugati világ államainak adóssággondjai jelenleg Európában a legmélyebbek. Ez az euró és a térségi valuták valamint a bankrészvények mélyrepülésében mutatkozik meg. A piacokat befolyásoló baljós hírek érkeztek az elmúlt héten Spanyolországból, ahol az államháztartás tavalyi hiánya a tervbe vett 5% helyett valószínűleg 8% lesz, és a bankoknak is további 50 milliárd eurós tartalékot kell képezniük rossz ingatlanhiteleik miatt. Elgondolkodtató eredménnyel zárult egy francia kötvényaukció, amely emelkedő hozamokat és a „bid-to-cover ratio” (beérkezett ajánlatok a kínált mennyiségre) rég nem látott csökkenését hozta. Egyidejűleg az olasz kötvényhozamok ismét a már finanszírozhatatlannak tartott 7% fölé emelkedtek. És végül a bajok tetőzéseként súlyos viharfelhők érkeztek a magyar kötvénypiacok fölé is, ahol egy esetleges államcsődtől félve, vevői érdeklődés hiányában besült a rövid futamidejű kincstárjegyek aukciója. Ez a drámai fejlemény címlaphír lett a világgazdasági sajtó hasábjain is, amely a nyugat-európai bankrendszert terhelő újabb fenyegetésként értékelte a magyarországi fejleményeket. A hazai adósosztályzat újabb leminősítésére a Fitch Ratings által ezek után már nem kellett sokat várni.
A forint számára gyászosra sikeredett első héten a külföldi tőke fejvesztve hagyta el az országot, de egyes hírek szerint megmozdult a magyar megtakarítások egy része is a határ közeli osztrák bankok illetve a belföldön felvásárolható aranytömbök irányába. A kialakult helyzet komolyságát jelzi a péntek reggel megtartott miniszterelnöki és jegybankelnöki válságértekezlet, amely az előző napon elért történelmi mélypont után legalább időlegesen megnyugtatta a hazai valuta piacát. Az arany éves grafikonján is jól látszik a hazai válság hőfoka: míg dollárban számolva zajlik a korrekció, forintban kifejezve a lázgörbe rekord közeli szinten tartózkodik.
Persze a magyar valuta gyengeségéből fakadó aranyárszint külföldön kevésbé téma. Ott inkább találni elgondolkodtató gyakorisággal a Hormuz-szoros lezárásával foglalkozó szalagcímeket. Az arany év eleji árfolyamnövekedését egyfelől az esés utáni technikai visszaemelkedés és a nyugati világban nagy aggodalmakat kiváltó iráni kardcsörgetés okozhatja, ami miatt az olaj is drágul jelenleg. A befektetők attól félnek, hogy ezen a kulcsfontosságú átkelőhelyén, ahol a világ vízi úton szállított olajmennyiségének egy harmada halad át, egy ilyen lépés az olajkereskedelem leállásához vezethet.
Arany, ezüst - technikai elemzés
Az elmúlt hét enyhe felszabadulást hozott az arany technikai grafikonján. Az aranyár fölé kerül a lélektanilag fontos 1 600 dolláros szintnek, ahol most egy fontos ellenállási övezet peremén táncol. Ez az árfolyamtartomány támaszszinté minősülhetne át, amennyiben e fölött meg tudna kapaszkodni a kurzus. Itt fut továbbá a 200-napos mozgóátlag piros görbéje is a grafikonban. Mégis korainak tűnik egyből a korrekció lezárultát ünnepelni. Egyelőre jobb csak szerény elvárásokkal számolni a következő 3-havi időtávon. A szimmetrikus háromszögből decemberben kiesett árfolyam valamelyest visszakorrigált ugyan, de még mindig csak egy részét hozta vissza a legutóbbi zuhanásnak. Csak az 1 680 dollár feletti magasságok állhatatos visszahódítása esetén törne meg a rövidtávon (a szeptember eleji történelmi csúcs óta) csökkenő trend felső diagonális vonala, és lehetne a lapok újra osztásáról beszélni.
Az ezüst árfolyama az alacsony forgalom és az erős dollár hatására gyengült az év végi két ünnep között. 27 dollár alatt viszont azonnal túlsúlyba kerültek a vevők, akik máris 30 dollár közelébe tolták vissza a jegyzéseket. Jelenleg egy nem alábecsülendő diagonális ellenálláshoz érkezett az árfolyam görbéje, amelyet átlépve azonban egy rövidtávú emelkedés szabadulhatna fel, 32 dollár fölé erősítve a kurzust. A 27 dollár alatt húzódó támaszt ugyanakkor jobb lenne most már többé nem próbára tenni, nehogy egy újbóli teszt további esést indítson el. A jelenlegi árszint a lehetőségek és veszélyek relációját tekintve középtávon már jó beszállási pont lehet.