Új időszámítás indul
A K&H által szervezett befektetői klub keddi rendezvényéről kiadott közlemény szerint idén májusban új időszámítás kezdődött a nemzetközi pénzpiacokon, amikor a Fed elnöke kilátásba helyezte a pénznyomda fokozatos lelassítását, majd leállítását, amennyiben a gazdaság állapota megengedi.
Ez egyrészt jó hír, mivel azt mutatja, hogy a Fed szilárdnak ítéli a növekedési pályát, és az eddigi folyamatos gazdaságélénkítő intézkedések helyett a pénzügypolitika visszatérhet a normális kerékvágásba. Másrészt azonban a tőkepiacokat elbizonytalanítja a változás, az ismeretlen. A világ legnagyobb jegybankjának várható lépése elsőként természetesen az USA kötvénypiacára fog hatni, hiszen innen vonulna ki fokozatosan a Fed. Mivel azonban a tőkepiacok az amerikai állampapírt tekintik az abszolút biztonságos, fix pontnak, amihez képest minden más eszköz ára mozog, ezért a változás globális lesz, és a világon minden tőkepiacot érinteni fog.
Meddig pörög a pénznyomda?
Az elmúlt években a Fed és sok más nagy jegybank által nyújtott olcsó és nagy mennyiségű pénz a világ minden pénz- és tőkepiacára eljutott, „a dagály megemelt minden hajót”. „Most a nagy téma, hogy az apály, azaz a közeljövőben csökkenő likviditás hatására hogyan fognak működni a piacok. A legendás befektető, Warren Buffett mondása, hogy amikor a dagály visszaszorul, akkor derül ki, hogy ki úszott meztelenül. Azaz most fog kiderülni, hogy a jegybanki támogatások csökkenésével hogyan teljesítenek önállóan az egyes piacok, régiók. Ez az átrendeződés pedig a magyarországi megtakarítók befektetéseire is hatni fog” – mondta Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
Magyarország is profitált - mi lesz, ha elzárják a csapot?
Az elmúlt egy évben a magyar tőkepiacot is megemelte a világ nagy jegybankjaitól induló dagály. Rengeteg pénz áramlott a külföldi befektetőktől a magyar állampapírpiacra, a kedvező nemzetközi piaci hangulatot kihasználva az állam devizakötvényekből vont be új forrást az IMF hitelek előtörlesztésére, a jegybank történelmi mélypontra tudta vinni az alapkamatot, a forint pedig viszonylag stabil volt.
Ahogy azonban a nagy jegybankok irányt váltanak, ezek a kedvező folyamatok könnyen megfordulhatnak. Mivel a magyar gazdaság növekedése egyelőre igen mérsékelt, a kamat alacsony, a külső adósságunk pedig továbbra is nagyon magas, ezért a hazai tőkepiac és az államháztartás finanszírozása nagyban függ a nemzetközi tőkepiacoktól. Így ha a hangulat megromlik, az adósság finanszírozása megdrágul, ami a mi esetünkben gyengébb forintot, magasabb alapkamatot és gyengülő államkötvénypiacot jelent. A jelenlegi ismereteink szerint ezek a változások 2014 első félévében várhatóak, így érdemes erre felkészülni a megtakarításokkal is - javasolja a K&H.