Így volt régen
A valutaárfolyam várható alakulásához legkézenfekvőbb a múltbeli eseményeket alapul venni, az euró előtti időből. Adataink az márka/drachma keresztárfolyamról vannak, 1960-tól. A 60-as évek elején az árfolyam stabil volt, 1 márka 7 és 8 drachma közti értéken mozgott. A 60-as évek végén megindult a drachma masszív leértékelődése, ami az euró bevezetésekor érthető módon egy csapásra megszűnt.
A leértékelés átlaga az adott időszakban éves 6 százalék volt. A leértékelődést részben a magasabb görög infláció okozta, de szerepe volt a német gazdaság gyorsabban növekvő hatékonyságának is, így a drachma egyes időszakokban reálértelemben is leértékelődött. 2000 után a görög infláció nem lassult le a német, ill. az eurózóna szintjére, így óhatatlan reál felértékelődés következett be.
400 vagy "mildrachma"?
Az euró bevezetése 340 drachmás árfolyam mellett történt meg. Átmenetileg feltétlenül nagy zűrzavar lenne, hisz a drachma bevezetése csak pénzforgalmi korlátozásokkal lehetne megoldható, ami kezdetben őrületes euró felé való menekülést vonna maga után. Ezt követően alakulhatna ki valamilyen egyensúlyi árfolyam.
Ha abból indulunk ki, hogy most a görög költségvetés elsődleges egyenlege pozitív, akkor azt mondhatjuk, hogy egy nem sokkal alacsonyabb, mondjuk 400 drachmás árfolyam lenne reális. Persze valószínű, hogy a kormány fellazítaná a költségvetést a drachma esetében, hisz pont így akarná kiereszteni a gőzt, és ekkortól csak a pénznyomtatás fedezetlenségének mértéke szabna határt a leértékelődésnek.
A teljes blogbejegyzés itt olvasható.