Pénteken, a Hálaadás második napján, amikor csak félnapos kereskedés volt az amerikai tőzsdéken, az arany hirtelen lezuhant 1200 dollár környékéről 1165-ig. A vasárnapi svájci népszavazás után, ahol a nép bölcsen elvetette az aranytartalék nagymértékű növelését, újabb esés következett, egész 1143 dollárig. A folyamat abszolút logikusnak tűnt. Azonban még reggel megfordult a trend, emelkedni kezdett az ár, majd egyre vadabbul száguldott, egész 1220 dollárig.
Az arany ára november 28. óta. Friss árfolyamok >> |
Hogyan is történt?
Ez a mozgás egészen extrémnek tekinthető: egyik nap déltől a következő kereskedési nap reggelig leesett az arany 60 dollárt, avagy 5 százalékot, onnan pedig napon belül száguldott majdnem 80 dollárt, vagyis nagyjából 7 százalékot. Feltehetően ekkora mozgás nem jöhetett volna létre, ha az első napja nem egy kisforgalmú ünnepnapra esik, illikvid piaccal. A svájci népszavazás előtt néhányan beleadtak (megshortolták), biztosra véve az eredményt. Hétfő reggel még néhányan ráadtak (logikusan), még lejjebb lökve az árat.
Ekkor azonban elfogyhattak az eladók, és a korábbi shortosok, látván az újra emelkedő árat, elkezdték zárni pozícióikat. Ez újabb emelkedést váltott ki, jöttek az újabb shortzárások (stopok és profit-biztosítások), és így beindult egy láncreakció, ami aztán igen gyorsan, még napon belül le is zajlott. Minden shortost lerázott a piac. Ezt nevezik klasszikus macicsapdának. (Ellentéte a bikacsapda, amikor is egy induló emelkedő trendbe vagy kitörésbe vesznek bele sokan, majd mikor látják, hogy az emelkedés elakad, hirtelen zárják a vételeket, az árat gyorsan visszalökve a kiindulási szint alá.)
Miért most?
Ahhoz, hogy megértsük, miért éppen most következett be egy ilyen szép klasszikus macicsapda, érdemes megvizsgálni az arany piacát az elmúlt időszakban. A 90-es évek vége óta tartó bikapiac bő két éve ért véget, 1900 dolláros tetőzéssel. Onnan az ár viszonylag gyorsan, kevesebb, mint egy év alatt leesett 1180 dollárig. Innen feljebb ment kissé, fél év múltan újra lenézett oda, majd újra erőre kapott. Ezáltal az 1180 dolláros szint egy klasszikus támasz lett, és sokan arra számítottak (köztük e sorok szerzője is), hogy ha ez végül elesik, újabb nagy esés következhet, akár 1000 dollárig.
Az arany árfolyama 2011 augusztusa óta |
Nos, a szint október elején harmadszor is meg lett érintve, onnan egy kis pattanás, majd a hónap végén, negyedszerre nagy lendülettel áttört rajta az ár. Igazi, tankönyvi, az ún. négyes szabálynak megfelelő letörés. De aztán ahelyett, hogy az esés folytatódott volna, az ár lassan visszaemelkedett a szintig, majd november közepén föl egész 1200 dollárig. A letörés tehát nem jött létre. Az történhetett, hogy a 4-es szabály túl sok szereplő számára volt logikus, túl sokan shortoltak ennek megfelelően, majd az eladói nyomás elapadásakor zárni kezdték shortjaikat. Ez már önmagában is egy kisebb macicsapda volt.
Ezek után következett a Hálaadási vékony forgalmú nap és a svájci népszavazás. Sokan azt gondolták, most eljön az igazság, mégis megvalósul a letörés. Nem jött el, lett helyette méretes macicsapda.
És mi lesz ezután?
Mindazonáltal vélelmezhető, hogy a csökkenő trend folytatódik. Rövidtávon a shortosok megállították az esést, de jó esély van rá, hogy ha a spekuláció kissé elül, akkor végül is eljön az igazság. Ahogy André Kostolany mondja: 2x2 = 5-1, vagyis ami logikus, az általában bekövetkezik, csak előbb egy kicsit másként alakul.