1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az infláció elleni félelem kifejezetten kedvez az arany piacának, akik pénzük értékvesztésétől félnek a leginkább, és az esetleges drágulás ellen kívánnak védekezni, azok elsősorban a bizonyítottan értékálló nemesfémbe menekítik pénzüket. Az infláció mellett azonban deflációs tendenciák is jelen vannak, habár ennek valós veszélye kifejezetten alacsony.

Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint az USA tízéves államkötvényeinek hozama 2 százalék körül alakul, miközben az amerikai infláció jelenleg eléri a 3 százalékot. Aki tehát washingtoni kormánykötvényekbe teszi a megtakarításait, az tudatosan vállal fel vagyonvesztést, hacsak azzal nem számol, hogy a pénzromlás hamarosan megfordul, és az árak további növekedés helyett inkább csökkenni fognak.

Ezzel egy időben a felerősödött kereslet fűti az arany árfolyamát, minek következtében a sárga nemesfém jegyzése mindenkori történelmi csúcsa közelében tartózkodik. Akik aranyat vásárolnak, azok közismerten a pénzük értékvesztésétől félnek a leginkább, és a bizonyítottan értéktartó nemesfémbe való meneküléssel éppen az esetleges drágulás ellen kívánnak védekezni.

A magas inflációhoz a pénzmennyiség növekedése és gyors forgási sebessége is szükséges

Az amerikai Fed az elmúlt évek mennyiségi lazító intézkedéseivel állandó napirendi kérdéssé tette az infláció jövőbeni alakulását. A jegybankok világszerte előszeretettel nyúlnak ahhoz az eszközhöz, hogy olcsó pénzzel pörgessék fel a gazdaság motorját. Ugyanakkor minél több pénz áll szemben egy adott árumennyiséggel, annál nagyobb az infláció, ez a képlet persze nem pontosan fedi a valóságot, hiszen nem csak a pénz mennyisége számít, hanem annak forgási sebessége is.

A pénz forgási sebessége igen változatos képet mutat, gazdaságilag nehéz időkben csökken, mely szerint pumpálhatnak a jegybankok megannyi pénzt a rendszerbe, ha az a bizalomhiányos hangulatban a bankoknál parkoló pályára kerül, és nem jut el a reálgazdaságba, akkor az egész mit sem ér. A pénzmennyiség növekedése csak akkor pörgeti fel az inflációt, ha az a pénz kering is. Mindezek alapján a likviditásbővítés egyértelműen növeli az infláció kialakulásának veszélyét, de még nem jelent azonnal mérhető inflációnövekedést.

A defláció a gazdaság lassulásával jár

Japán alacsony alapkamata és állampapírjainak alacsony hozama ellenére a szigetország jegybankja mégsem az inflációval, hanem a deflációs tendenciákkal kell, hogy megküzdjön. A csökkenő árszínvonal ugyanis megfojtja a vállalkozásokat, amelyek egyre kevesebb pénzt kapnak a termékeikért és szolgáltatásaikért. Ilyenkor a fogyasztók elhalasztják vásárlásaikat annak reményében, hogy az árak a jövőben esetleg még tovább csökkennek, az üzleti vállalkozások pedig visszafogják a beruházásaikat. A gyengülő keresletre a gazdaság szereplői maguk is az áraik csökkentésével reagálnak, ami aztán végül egy ördögi spirálba torkollik, és önmagát kényszeríti lassulásra az egész gazdaság.

A bajok tetőzéseként a fejlett világ számos országa a szokványos, ciklikusan visszatérő, strukturális okokból fakadó dekonjunktúra mellett az úgy nevezett „Balance Sheet Recession” (mérlegrecesszió) állapotában is van jelenleg, miként Japán az 1990-es évek óta. Ez utóbbi egy a magánszféra és/vagy az állam túlzott eladósodottságból fakadó gazdasági lassulás, amelyből nem az olcsó pénz vezet gyors kilábaláshoz, hanem egyedül a fegyelmezett, hosszú éveken át eltartó adósságcsökkentés egyidejű szerves növekedés mellett.

Reális veszélyt jelent az infláció felpörgése

Az aranypiac.hu elemzése szerint akiknek ezzel szemben megtakarításaik vannak, azok jelenleg előszeretettel vásárolnak aranyat. És nem csak azok, akik az inflációtól tartanak. Jól látható, hogy a befektetőket még a defláció lehetősége sem tántorítja el jelenleg az aranyvásárlástól. Ez annyira nem egyértelmű jelenség, hiszen ha a pénz azzal kecsegtet, hogy egyre többet fog érni a jövőben, akkor a legjobb stratégia elméletileg a készpénztartás is lehetne.

Az egyetlen racionális magyarázatként erre a magatartásra a válság okozta általános elbizonytalanodás kínálkozik, amelyben a befektetők a biztos igazodási pontnak tartott arany felé fordulnak. A jegybankok a defláció elleni küzdelmükben a végletekig is elmennek, így nem túl valószínű egy tényleges defláció kialakulása, hosszabb távon sokkal reálisabb veszély a likviditásbővítések okozta infláció felpörgése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG