Benoit Coeuré, az Európai Központi Bank igazgatóságának tagja a Reuters hírügynökségnek beszélt erről - azt mondta, hogy "nagyon valószínű" opcióról van szó.
A megjegyzés miatt erősebb lett a piaci találgatás arról, hogy az EKB következő monetáris döntéshozó ülésén újabb intézkedést hoz a lanyha euróövezeti gazdasági növekedés fellendítésére. Az EKB hírügynökségi érdeklődésre megerősítette Benoit Coeuré szavait.
A bejelentés után 0,5 százalékot esett az euró a dollárral szemben.
Friss árfolyamok >> |
Mi van a 0 alatt?
A negatív betéti kamatláb egyrészt a bankokat a források kihelyezésére ösztönözheti, másrészt viszont megemelheti a bankok költségeit, ami drágább hitelekhez is vezethet. A negatív kamat növelné az inflációt, és gyengébb euróhoz vezetne. |
Az EKB 2012 közepe óta nem fizet kamatot az egynapos betétek után, és már hónapok óta ad jelzéseket arról, hogy elképzelhetőnek tartja a negatív kamat bevezetését.
Az EKB legutóbbi, múlt heti kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta kamatait annak ellenére is, hogy az euróövezeti 0,7 százalékos éves infláció messze elmarad 2,0 százalékos céljától. Az EKB elnöke Mario Draghi a márciusi kamatdöntő ülést jelölte meg a kamatok megváltoztatásának valószínű időpontjaként. Az EKB márciusban teszi közzé 2016-os inflációs előrejelzését.
A forint erősödött
A forint ma szűk sávban mozgott, összességében kissé erősödött szerdán: a hajnali 309 fölötti euró-jegyzés után késő délutánra 308 körüli árfolyamra állt be a közös pénz. A feltörekvő régióban azonban ennél ma jobb teljesítmények is voltak (lengyel zloty, török líra).
Friss árfolyamok >> |