4p
Az olaj ára meglehetősen szélsőségesen mozgott az elmúlt hónapokban. 100 dollárról egyre gyorsulva lezúgott közel 40-ig, ott pihent egy pár hétig, majd most rövid idő alatt felvágtatott 60-ig. Vajon csak egy röpke pillanat volt az alacsony ár, vagy lesz még hozzá szerencsénk?

Az olaj világpiaci árát döntően a fundamentumok alakítják, sokkal inkább, mint az arany, a devizák vagy részvények esetében. A spekuláció, a lélektani tényezők rövidebb ideig hatnak, mint a többi instrumentumnál. A kínálatot az határozza meg, mennyit hoznak belőle a felszínre, a kereslet pedig attól függ, mennyit égetünk el belőle (járművekben, villamos erőművekben stb.) és hogy mennyit használ fel a vegyipar. A kitermelés és a felhasználás között pedig szállítani és tárolni kell, ami költséges dolog. Szemben az arannyal, amiből óriási érték igen kis helyen felfér, vagy a részvényekkel, ami ma már csak egy elektronikus jel. A spekuláció azért természetesen az olajárat is erősen el tudja téríteni rövidtávon (ezt láthattuk a közelmúltban is).

Magas volt

Az olajár viszonylag sokáig volt nagyon magasan, 80-100 dollár között. Ennek fő oka, hogy a japán atomerőmű-baleset után sok atomerőművet bezártak, valamint továbbiak építését törölték. Ez érthetően megnövelte a hagyományos energiahordozók iránti igényt. Csakhogy a piac ebből a sokkból kikerült, és alkalmazkodni kezdett az új helyzethez.

Több helyen felfutott a megújuló energia felhasználása, jórészt kiváltva ezzel az atomenergiát. Amerikában elkezdték olcsón kitermelni a palagázt, ami legalábbis ott lecsökkentette az olaj iránti igényt. És végül, ami a legfontosabb: 100 dolláros ár mellett már szinte nincs olyan eldugott, zord lelőhely, ahol ne lenne érdemes kitermelni. Nos, 1-2 év alatt ezeket üzembe is állították, a kínálat irdatlanul megnövekedett. Ezen hatások összessége jelentkezett pár hónapja, amikor az olajár először lassan, majd meredeken esni kezdett.

Akkor viszont belépett a spekuláció, és rövidtávon megváltoztatta a folyamatokat. Az esés azért lett gyorsabb és nagyobb mértékű, mint várható lett volna, mert az úri közönség longolni (spekulatívan venni) kezdte az olajat, mondván, túl sokat esett már, jönnie kell egy korrekciónak. Ezt már 70 dolláros árnál elkezdték, így aztán az ár tovább esett, hisz a piac rövidtávon arra megy, amerre többeknek fáj. A sok longos kényszerű zárása aztán már magától adódóan nyomta lejjebb az árat, vég nélkül. A fundamentum átmenetileg a háttérbe szorult.

Túl sokat esett

Aztán egyszer csak feltűnő lett, hogy nem lehetett már felpattanásról hallani és olvasni, ezzel szemben egyre mélyebb és mélyebb árat tűztek ki célpontnak, a piac egyre pesszimistább lett. A longosok kihaltak, helyüket átvették a shortosok, a további esésre játszók. Az ár 40 és 50 között meg is pihent, a pesszimizmus maradt. Az a tény, hogy a szakadatlan esés után egy adott szinten egyensúly alakult ki, vagyis megszakadt a zuhanás lendülete, már gyanús volt. Ilyenkor egy ekkora szakadás után óhatatlan a korrekció, pláne hogy a pesszimizmus eluralta a piacot.

Ez most az elmúlt napokban meg is kezdődött. Az ár elképesztő gyorsasággal ugrott fel 30-40 százalékot, ami rendszerint a viharos short zárások következménye. A folyamat még nem tudjuk, befejeződött-e, lehet, hogy kergetik még az árat egy kicsit. Ha viszont befejeződik, akkor előáll az a helyzet, hogy longosok és shortosok egyaránt le lettek rázva, a spekuláció szerepe visszaszorul, és ismét a fundamentumok veszik át a szerepet.

Hol az igazság?

Ha megpróbálunk a fundamentumok alapján becslést adni, akkor azt mondhatjuk, hogy a 80-100 dolláros ár irreális, nem valószínű, hogy oda visszatérnénk. A 40 dolláros ár viszont túl nagy elmozdulás ehhez képest: a drágán működő kitermelőhelyek garmadájának kell leállnia, erősen visszavetve a kínálatot. Ugyanakkor alacsony ár mellett a nagy felhasználók, az újonnan iparosodó országok (Kína, India stb.) szívesen használnak fel többet. Így a nagyon alacsony árak időszaka sem valószínű, hogy tartósan visszatérhetne. Az egyensúly valahol középen van (hogy ez 50, 60 vagy 70 dollár, igen nehéz eldönteni). Rövidtávra egy gyakorlatias tanács: figyeljük, hogy mikor kezdenek az elemzők, a közvélemény újra magas árat várni. Ott vége lesz az emelkedésnek, fel lehet használni a megtöltött kannákat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG