Ha csak kisebb mértékben is, de erősödtek a feltörekvő devizák tegnap, a jó kínai, illetve amerikai adatok hatására. A vártnál jobb, 984 millió eurós többletet mutató első negyedéves hazai fizetési mérleg adatnak azonban nem volt érdemi árfolyamhatása. A vártnál hamarabb érkező, és a bankoknak minden valószínűség szerint sokba kerülő első devizahiteles csomag híre sem gyengítette a hazai devizát - írja friss elemzésében a Commerzbank.
Nagyobbat is vághat a jegybank, ha most befejezi
A mai MNB-ülés nem a kamatdöntés miatt lehet érdekes, hanem az azt követő indoklás tartalma miatt. Az MNB elnöke korábban a 2%-os alapkamatot már túlzónak tartotta, így ma a két éve tartó sorozat akár utolsó lépését láthatjuk. Ebben az esetben a várt 10 pont helyett egy 15 pontos lépés sem lenne elképzelhetetlen. Persze sok függ a jegybank inflációval kapcsolatos várakozásától, illetve a külső környezet értékelésétől is. Ha valóban végét érne a lazítási ciklus, az erősítheti a forintot, de a 300-as szint elérése még nem valószínű a Commerzbank szakértői szerint.
Friss árfolyamok >> |
Nagyon rég volt ekkora nyugalom / érdektelenség
Utoljára a válság előtt volt ennyire alacsony a 38 legjelentősebb devizapár volatilitása (lásd: grafikon).
Ennek megfelelően továbbra is csak egy szűk sávban, az 1,36-os szintet kerülgetve telt az EUR/HUF devizapár napja, annak ellenére, hogy az amerikai adatok jobbak lettek a vártnál, és Mario Draghi kamatpálya jövőjét érintő kommentje is okozott némi zavart az erőben.
Az említett EKB elnöki komment szerint sokáig érvényben marad a most csökkentett alapkamat, de 2016 végén már elképzelhető az emelés. Pontosan az ilyen, és ehhez hasonló tartalmú megszólalások miatt nem tud érdemben gyengülni az euró. Az alacsony volatilitás miatt továbbra is a szűk sávozásnak van nagyobb esélye.