Meglepetésre 0,9%-ra csökkent az októberi infláció értéke év/év alapon. Az elemzői várakozások 1,4%-os értéket vártak, de az üzemanyagok és az elektronikai cikkek árának csökkenése jótékonyan hatott az adatra (Venezuelával ellentétben nálunk még a katonaság bevetésére sem volt szükség az elektronikai cikkek árának csökkentésére - jegyzi meg tréfásan Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa friss elemzésében).
Friss árfolyamok >> |
A forint a várható jegybanki reakció - azaz a folytatódó kamatvágási ciklus - miatt újabb gyengüléssel reagált az adat megjelenésére. Egyébként sem állt jól a forint szénája, a tegnap is folytatódó fejlődő piaci gyengülés eredményeképp 298 fölött zárt az árfolyam, ami a továbbra is erős dollár árfolyammal kombinálva egy újabb gyengülési hullámot vetíthet előre, akár a 300-as szint felé - véli a szakember.
A következő fontos adatra csütörtökig kell várni, amikor a gazdaság harmadik negyedéves teljesítményét ismerhetjük meg.
Csütörtökre vár a piac
Oldalazásra állt be az EUR/USD devizapár a csütörtöki adatok (amerikai munkanélküli segély-kérelmek, a Fed következő elnökének meghallgatása, külkereskedelmi mérleg) megjelenése előtt. Péntek délután óta az 1,3350 -1,3400 sáv jellemző, a piac a Fed lépésének időzítését próbálja meg kitalálni, de persze az EKB gyengébb eurót preferáló kijelentései is hozzájárultak a jelenlegi szintek kialakulásához.
Friss árfolyamok >> |
Az amerikai adatok fontossága mellett ezentúl az európai és a német inflációs adatokra is nagyobb figyelem irányul majd, mivel hivatalosan ez volt a legutóbbi, meglepetésszerű kamatvágás oka. Amíg nem tisztázódik a helyzet maradhat az oldalazás, de a dollár erősödésének rövid és középtávon nagyobb esélye lehet, egészen az 1,30-as szintig - írja a Commerzbank szakembere.