Erősen nyitotta a keddet a forint, az eurót valamivel 279 forint alatt jegyzik. A hazai deviza menetelése szinte töretlen múlt hét közepe óta, amikor az EKB elnöke azt mondta: mindent megtesznek az euróövezetért. A forintot ugyanakkor szinte kizárólag a nemzetközi események és bejelentések mozgatják. A magyar kormány és az IMF közötti tárgyalás most már inkább árnyékot vet a hazai eszközökre, miután egyértelművé vált, hogy a kormány által erőltetett tranzakciós adó és az MNB-re kivetett plusz teher nemcsak hogy szúrja a nemzetközi szervezetek szemét, hanem nagy eséllyel el is akad rajtuk.
Közben londoni elemzők már arra is figyelmeztettek, hogy túlzottak az EKB intézkedéseihez fűződő elvárások, ráadásul azóta sem derült ki semmi konkrétum, az is esélyes, hogy Mario Draghi a központi bank elnöke pusztán szóbeli intervenciót hajtott végre, ami nagyon látványosan sikerült is. A hozamok Európa-szerte csökkennek, a nyersanyagok drágultak, az euró erősödött, a forint a régió devizáival, valamint a norvég és izlandi koronákkal együtt menetelt. Lássuk akkor, hogy milyen események mozgatják ma és holnap az árfolyamokat.
Adatfolyam
Az Európai Unió statisztikai hivatala ma teszi közzé az adatot arról, hogy miként alakult a munkanélküliség az euróövezetben júniusban. Elemzők azt várják, hogy a ráta árnyalatnyit nőtt, 11,2 százalékra a májusi 11,1 százalékról. Áprilisban 11 százalékon, tavaly májusban 10 százalékon állt az euróövezeti munkanélküliség. Az adatot 11-kor ismerteti az Eurostat.
Az Európai Unió statisztikai hivatala szintén ma teszi közzé az előzetes adatot arról, hogy alakult az infláció júliusban az euróövezet 17 országában. Elemzők arra számítanak, hogy a fogyasztói árak növekedési üteme éves alapon 2,4 százalék volt, ugyanannyi, mint júniusban és májusban. Az adatot kedden közép-európai idő szerint 11-kor ismerteti az Eurostat.
Az Egyesült Államokban ma teszik közzé a személyi jövedelmek és kiadások júniusi alakulásának mutatóit. Elemzők arra számítanak, hogy a személyi jövedelmek 0,4 százalékkal nőttek júniusban az előző havi 0,2 százalékos emelkedés után. A személyi kiadások a szakértők szerint 0,2 százalékkal bővültek júniusban a májusi stagnálást követően. Elemzők nagy figyelemmel kísérik a 300 millió amerikai magánszemély jövedelmének és kiadásainak alakulását, mert a fogyasztói kiadások adják keresleti oldalon az Egyesült Államok GDP-jének 70 százalékát. Az adatokat közép-európai idő szerint 14.30-kor ismerteti az amerikai kereskedelmi minisztérium statisztikai szolgálata.
Az amerikai fogyasztói bizalom júliusi alakulásával kapcsolatos adatot ismerteti ma - közép-európai idő szerint - 16 órakor az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet. A szakértők arra számítanak, hogy az 5000 háztartás megkérdezése alapján készülő index 61 pontra gyengült a júniusi 62 pontról.
Kezdődik a Fed kétnapos ülése
Ma este kezdődik és holnap este zárul az amerikai tartalékbankrendszer Nyíltpiaci Bizottságának kétnapos ülése, amelyen a várakozások szerint nem lesz bejelentés újabb monetáris stimulusról, arról ugyanis korábban már világossá tette Ben Bernanke a Fed elnöke, hogy nagyobb baj esetén avatkoznak csak be, másrészt azt is, hogy az amerikai gazdaságra január elsejével leselkedő "fiscal cliffel" szemben hiába is alkalmaznának újabb pénznyomdát.