1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Évek óta zuhan a földgáz piaci ára, ma már több mint 10 éves minimumon jár a kurzus. Az Erste elemzői szerint bár konkrét fordulós jelzés még nem látható, érdemes vételi pozíciót nyitni, mert a támaszról visszapattanhat az ár. Az elemzők szerint a fundamentumok is erről árulkodnak, ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy kockázatos befektetésről van szó.

Több mint 10 éves mélypontra zuhant nemrég a tengerentúli földgáz árfolyama. Az Erste Befektetési Zrt. elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy az eső trend évek óta stabilan uralja a nyersanyag kurzusát. Az olaj árfolyamával ellentétben, ezt az energiahordozót egyelőre kerülik a befektetők, de hamarosan ismét a figyelem középpontjába kerülhet, és megfordulhat a trend. Az elemzők szerint ebben az esetben nagy emelkedési potenciál rejtőzik a termék árfolyamában, ezért érdemes figyelni a kialakuló mozgásokat.

Az elemzés szerint a palagázzal szembeni ellenállás várhatóan nem fogja gátolni a kitermelés robbanásszerű növekedését. Az Amerikai Energiahivatal becslése szerint míg 2010-ben a teljes kitermelés alig több mint 20 százaléka volt palagáz, addig 2035-ben a kitermelés 49 százalékát fogja adni. A hagyományos gázkitermelés a következő évtizedekben tehát várhatóan jelentősen háttérbe szorul. Persze ez abban az esetben igaz, ha az árfolyam ismét emelkedő irányba fordul. A palagáz kitermelési költsége magasabb, mint a hagyományos technológiával felszínre hozott gáz, ezért ez a 2010-es becslés csak akkor lehet igaz, ha a palagáz termelési ára fölé emelkedik a kurzus.

Az elemzés emlékeztet arra, hogy egyre gazdaságosabban felszínre hozható palagáznak köszönhetően jelentősen növekedtek a kitermelhető készletek az utóbbi időben. Korábban a földgáz árfolyama együtt mozgott a kőolajjal, az elmúlt években viszont a két nyersanyag árfolyama elvált egymástól. Ennek oka, hogy a kőolaj kitermelése egyre drágább és kockázatosabb, az elhibázott mélytengeri fúrások miatt komoly veszteséget szenvedhetnek el a kitermeléssel foglalkozó cégek (a BP-nek pl 20 milliárd dollár kártérítést kellett fizetnie a 2010-es áprilisi olajkatasztrófa miatt).

Amerikában és Európában (főleg Lengyelországban) is jelentős „nem hagyományos” gázkészletek vannak, ugyanakkor a palagáz kitermelés egyelőre még nagyon költséges és az olajtársaságoknak nem a lelőhelyek felkutatása okozza az igazi kihívást, hanem azok gazdaságos kitermelése. Ráadásul egyes országok nem is támogatják a mélyebb rétegekből felszínre hozható földgázt (pl. Franciaország már betiltotta), mert a legtöbb technológia jelentős levegő és vízszennyezéssel jár. Ennek ellenére azért egyes országokban megkezdték a fúrásokat és sokan látnak fantáziát benne, mert a nagy mennyiségben rendelkezésre álló palagáz más energiahordozók helyettesítésével hozzájárulhatna a széndioxid kibocsátás csökkentéséhez.

Az Erste Befektetési Zrt. elemzői szerint rövidtávon árcsökkentő tényező, hogy a szokatlanul meleg tél miatt a tározókban felhalmozott készletek nem a várakozásoknak megfelelően csökkentek. Az EIA adatai alapján 20 éve nem voltak olyan magasan a készletek mint most. A palagáz kitermelési költségével kapcsolatban pontos adataink nincsenek, de az Erste szerint biztos, hogy ezt a fajta gázt drágábban lehet felszínre hozni. A jelenlegi technológiákkal ugyanis a hagyományos gázkitermelésnél többe kerül palagázt kitermelni, ami a jelenlegi gázárak mellett még nagyobb veszteséget okoz a cégeknek. Ha tartósan alacsonyan marad az árfolyam, akkor a kínálati oldal folyamatosan szűkülhet, ami viszont hosszabb távon lökést adhat az áraknak.

Az Erste elemzése összefoglalva megállapítja, hogy rövidtávon a magas tározói készletszintek továbbra is nyomás alatt tarthatják a gáz árfolyamát, de hosszabb távon az aktuális földgáz árfolyam feletti kitermelési költségek miatt a cégek csökkenthetik a termelést, amely lendületet adhat az árfolyamnak (Hosszú ideig nem maradhat az árfolyam a kitermelési költségek alatt). Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a kitermelhető hatalmas palagáz készletek felülről limitálja az árfolyamot, amelyet azonban ellensúlyozhat az egyre növekvő kereslet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG