Mi kell ahhoz, hogy erős maradjon a forint?
Meglepetésre nem csökkent tovább a pénzromlás üteme, a szeptemberi év/év érték a várt 1,2% helyett, 1,4% lett. Az adat még mindig bőven a 3%-os jegybanki cél alatt van, így ez biztosan nem lesz gátja a kamatvágási ciklus folytatásának. Az adat hatására csak kicsit billent meg a forint, még mindig a 295-ös szint alatt jár az euró. Ez több mint 1%-os erősödést jelent a múlt pénteki szintekhez képest - írja friss elemzésében Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa.
Friss árfolyamok >> |
A forint erősödésében az Amerikából érkező, reményt keltő hírek hatására kibontakozó piaci optimizmus játszott jelentős szerepet. Tegnap végre sikerült a 295-ös szint alatt zárni, mégsem tűnik úgy, hogy jelentős tere lenne az erősödésnek, mivel a legkisebb megingásra gyengüléssel reagál a forint. Ha kitartana az optimizmus és a hétvégén már kézzel fogható jelei is lennének az amerikai megegyezésnek, akkor maradhatnának a jelenlegi erősebb szintek.
Meghallották a választópolgárok hívó szavát
Úgy tűnik, hogy azok a közvélemény kutatási adatok melyek a republikánus párt rég nem látott mélyrepülését jelzik, megtették hatásukat. Mivel az amerikai közvélemény a – clintoni időkhöz hasonlóan - őket teszi inkább felelőssé a kialakult helyzetért, nem a kormányzatot és a demokratákat, így el is készültek egy javaslattal, ami az adósságplafon átmeneti, november 22-ig tartó megemeléséről szól. Bár elfogadott költségvetés még mindig nincs, a republikánus javaslattal legalább a legrosszabb, az USA csődje egyelőre elkerülhető lenne.
Egy esetleges megállapodás, még ha csak átmeneti is lenne, jót tenne a piaci hangulatnak és akockázatvállalási hajlandóságnak, amiből a dollár gyengülésével párhuzamosan a feltörekvő eszközök is profitálhatnak - írja Bámli Károly.