1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hivatalosan az arany már rég elvesztette fizetőeszköz szerepét. A napi készpénzforgalomban persze még fénykorában sem igen tűnt fel, hiszen a legkisebb egységekben is túl nagy értéket képviselt az emberek szokványos kiadásaira. Az arany mégis mind a mai napig pénz abban az értelemben, hogy úgy viselkedik, mint egy külföldi deviza: a Föld minden országában a helyi valutára gond nélkül átváltható.

Az arany jegyzése az év eleji emelkedést követően ismét megérkezett 1 600 dollár alá. Akik még csak egy bő fél éve követik az arany világpiaci árfolyamát, azok dollárban számolva egy méretes esést láthatnak 1 900 dollárról - olvasható az aranypiac.hu összeállításában. Akik viszont pont egy éve vannak a piacon, azok számára 1 500 dollárnál kezdődött az aranypiaci időszámítás. Megint mások meg jól emlékezhetnek arra, hogy 10 éve még csak ötöd ennyit kellett fizetni egy uncia aranyért. Különösen a jelenlegi kiterjedt korrekcióban, amikor egyesek számára úgy tűnhet, hogy az arany elvesztette a biztos menedék szerepét, érdemes az árfolyam mozgásának szokványos magyarázatain túl a nemesfém jellegét megvilágító lényegi tulajdonságokat számba venni.

Az aranyról bizton állítható, hogy hosszútávon a létező legstabilabb pénz, és éppen ezért még a jegybankok is a könnyen likvidálható, zömmel biztonságos értékpapír formájában rendelkezésre álló devizatartalékok részeként tartják számon. A 80-as és 90-es évek nagy volumenű jegybanki aranyeladásai főként a brit és a svájci központi bankhoz köthetőek, és mint utóbb bebizonyosodott, ezek veszteséges üzletnek bizonyultak. Arról nem is beszélve, hogy ez a kiárusítás olyan túlkínálatot és ezzel árfolyamesést gerjesztett a világpiacon, amire e nélkül aligha került volna sor.

Fizetőeszköz, értékőr és értékmérő

A sárga nemesfém három, egymásnak részben ellentmondó funkciót tölt be: fizetőeszköz, értékőrző és értékmérő egyidejűleg. Az univerzális pénzeszköz funkció persze csak áttételesen igaz, ehhez előbb át kell váltani az aranyat papírpénzre. Ez azonban soha és sehol a világon nem jelentett még gondot, hiszen világszerte többen foglalkoznak a nemesfémmel, legyen szó forgalmazókról, pénzintézetekről, vagy egyéb nemesfémpiaci szereplőkről, mint ahány pénzváltó például működik. A hivatalos forgalmazók esetében a vétel és eladás közötti marzsok is a megszokott valutaváltási árfolyamokhoz hasonlíthatóak.

Az arany értékőrző tulajdonsága felülmúlhatatlan. Az évről évre a bányák mélyéről felszínre hozott nemesfém mindössze 1,5%-kal növeli az eddig kitermelt arany mennyiségét a világban. Eközben a kitermelés hatásfoka a lelőhelyek kimerülése miatt egyre csak romlik. Míg évtizedekkel ezelőtt egy tonna érctartalmú kőzet átrostálása akár 10 gramm arannyal is kecsegtetett, addig a kincsvadászoknak ma gyakran mindössze 1 grammal vagy még annál is kevesebbel kell beérniük. A kitermelési költségek meredek emelkedése éppen ennek köszönhető. Hiszen ha az egy tonna kőzet feldolgozása csak az infláció mértékével drágul is, ez a romló hatásfok miatt a fajlagos költségeknél már mértani meredekséggel történő növekedést jelent.

Az ipari alkalmazások ugyanakkor inkább el, mintsem felhasználják a nemes alapanyagot. Az elektronikai készülékekbe egyenként parányi mennyiség kerül, de a milligrammnyi egységek a tömeggyártás révén már számottevő tétellé duzzadnak. Ennek az aranynak a begyűjtése és az újrahasznosítása nehézkes és költséges, így ez jóformán elvész örökre. A felszíni aranykészletek tehát egy viszonylag konstans mennyiséget jelentenek, miközben a pénzmennyiség, legyen szó dollárról, euróról vagy éppen forintról, évről évre jóval nagyobb dinamikával növekszik, mint amennyit a gazdasági növekedés önmagában indokolttá tenne.

Az arany értékmérő szerepe különösen egy hosszabb időtávot figyelembe véve teljesedik ki. Ezzel szemben egy pénzbeni mérce csak arra ad választ, hogy egy kiló kenyér egy adott időpontban éppen mennyibe kerül, és hogy esetleg olcsóbb vagy drágább-e, mint valamely más termék. Arra azonban már nem kap választ az arra kíváncsi, hogy 10-20 év elteltével a kenyér értéke megváltozott-e. A drágulás nyilvánvaló, de mivel maga a mérce változik, mégpedig jellemzően feltartóztathatatlanul zsugorodik, az érték mérésére a pénz nem alkalmas. Az arany viszont igen. Egy uncia arany mindig egy uncia arany, ahogy egy méter is mindig egy méter marad - írja az aranypiac.hu.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG