3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár rövid távon további 10 forinttal csökkenhet a benzin ára annak köszönhetően, hogy a múlt heti OPEC-döntés után beszakadt az olajár. A kedvező hatás több cégnek ugyanakkor nehézséget okoz - akik Oroszországba szállítanak, további problémákkal szembesülhetnek.

Miután nem csökkentette a kitermelést a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC), gyakorlatilag összeomlott az olaj tőzsdei árfolyama, a WTI hordónkénti ára 70 dollár alá esett. Szakértők emlékeztetnek: Szaúd-Arábia augusztusban 400 ezer hordónyi termeléscsökkentéssel már sikertelenül megpróbálta feltartóztatni az áresést, így ez az út most nem járható. A jelen helyzetben megnyílhat az út akár a 60-75 dolláros sáv felé is - mondta a Világgazdaságnak Drucker György, az Ex Libris Consulting igazgatója. Ez minden energiaimportőr ország számára kedvező, Magyarországon a csökkenő olajár megjelenik egyrészt a benzinkutakon, másrészt az olajindexált földgáz-importárban is - fejtette ki Drucker György. Ami az üzemanyagot illeti, a korábbi árszinthez képest eddig realizált árcsökkenésen túl még nagyjából 10 forint/liter további csökkenés beárazása várható az egy héttel ezelőtti olajárhoz képest, a további esetleges áresés pedig potenciálisan újabb 10-15 forint literenkénti mérséklődést jelenthet - vélekedett az Ex Libris Consulting igazgatója. A GKI Energiakutató Kft. elemzése szerint a hatás egy kisebb részét már most érezni fogjuk: ezen a héten a benzin 2 forint körüli mértékben, a gázolaj pedig 5-6 forinttal lehet olcsóbb.

A fejlett piacokon már nyáron, az olaj árának az esése előtt is azt láttuk, hogy az infláció egyre alacsonyabb - mondta Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere kiemelte, hogy a nyersanyagár-csökkenés még alacsonyabb inflációhoz vezethet. Az MNB decemberi jelentésében a jövő évi adóemelések ellenére is alacsonyabb inflációs pályát prognosztizálhat, mint szeptemberben, éppen az olaj árának az esése miatt - vélte Bebesy.

Az oroszokon keresztül a magyar cégeknek is fájhat

Az OPEC múlt heti váratlan döntésére a közvetlenül érintett cégek árfolyamai pénteken hevesen reagáltak. A kitermeléssel foglalkozó energiaszektor például nagyot esett, míg a kedvezőbb költség oldali feltételek miatt a nagy energiafelhasználók, például a légitársaságok megugrottak. A magyar piac sem maradt érintetlenül, az amúgy sem a legkedvezőbb kitermelési kilátásokkal rendelkező Mol árfolyama közel három százalékot zuhant, de áttételes hatások miatt az OTP és a Richter is szenvedett. Ennek oka Oroszország - vélte a Napi Gazdaságnak nyilatkozva Török Bálint, a Buda-Cash elemzője, aki szerint az orosz piaci kitettséggel rendelkező cégeknek sem jó az olajár esése, ugyanis súlyos recessziót, akár fizetési nehézségeket is előidézhet a világ legnagyobb OPEC-en kívüli kitermelőjénél, ami például az OTP esetében az ottani portfólióromlás megállítását akadályozhatja.

Török szerint a Mol lehet a tartósan alacsony olajárak legnagyobb elszenvedője, bár a szakember szerint a hatások nem csak negatívak. Például a finomítói árréseknek kifejezetten jót tesz az alacsonyabb beszerzési nyersanyagár, ami azért sem elhanyagolható, mert a Mol árbevételén belül az elmúlt negyedévekben átrendeződés történt: a kitermelés súlya a finomítás javára csökkent, mert utóbbi esetében hosszú évek nyomott marzsai után némi javulás kezdődött. A folyamatot most az olajpiaci mozgások katalizálhatják a szakértő szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG