Miután nem csökkentette a kitermelést a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC), gyakorlatilag összeomlott az olaj tőzsdei árfolyama, a WTI hordónkénti ára 70 dollár alá esett. Szakértők emlékeztetnek: Szaúd-Arábia augusztusban 400 ezer hordónyi termeléscsökkentéssel már sikertelenül megpróbálta feltartóztatni az áresést, így ez az út most nem járható. A jelen helyzetben megnyílhat az út akár a 60-75 dolláros sáv felé is - mondta a Világgazdaságnak Drucker György, az Ex Libris Consulting igazgatója. Ez minden energiaimportőr ország számára kedvező, Magyarországon a csökkenő olajár megjelenik egyrészt a benzinkutakon, másrészt az olajindexált földgáz-importárban is - fejtette ki Drucker György. Ami az üzemanyagot illeti, a korábbi árszinthez képest eddig realizált árcsökkenésen túl még nagyjából 10 forint/liter további csökkenés beárazása várható az egy héttel ezelőtti olajárhoz képest, a további esetleges áresés pedig potenciálisan újabb 10-15 forint literenkénti mérséklődést jelenthet - vélekedett az Ex Libris Consulting igazgatója. A GKI Energiakutató Kft. elemzése szerint a hatás egy kisebb részét már most érezni fogjuk: ezen a héten a benzin 2 forint körüli mértékben, a gázolaj pedig 5-6 forinttal lehet olcsóbb.
A fejlett piacokon már nyáron, az olaj árának az esése előtt is azt láttuk, hogy az infláció egyre alacsonyabb - mondta Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere kiemelte, hogy a nyersanyagár-csökkenés még alacsonyabb inflációhoz vezethet. Az MNB decemberi jelentésében a jövő évi adóemelések ellenére is alacsonyabb inflációs pályát prognosztizálhat, mint szeptemberben, éppen az olaj árának az esése miatt - vélte Bebesy.
Az oroszokon keresztül a magyar cégeknek is fájhat
Az OPEC múlt heti váratlan döntésére a közvetlenül érintett cégek árfolyamai pénteken hevesen reagáltak. A kitermeléssel foglalkozó energiaszektor például nagyot esett, míg a kedvezőbb költség oldali feltételek miatt a nagy energiafelhasználók, például a légitársaságok megugrottak. A magyar piac sem maradt érintetlenül, az amúgy sem a legkedvezőbb kitermelési kilátásokkal rendelkező Mol árfolyama közel három százalékot zuhant, de áttételes hatások miatt az OTP és a Richter is szenvedett. Ennek oka Oroszország - vélte a Napi Gazdaságnak nyilatkozva Török Bálint, a Buda-Cash elemzője, aki szerint az orosz piaci kitettséggel rendelkező cégeknek sem jó az olajár esése, ugyanis súlyos recessziót, akár fizetési nehézségeket is előidézhet a világ legnagyobb OPEC-en kívüli kitermelőjénél, ami például az OTP esetében az ottani portfólióromlás megállítását akadályozhatja.
Török szerint a Mol lehet a tartósan alacsony olajárak legnagyobb elszenvedője, bár a szakember szerint a hatások nem csak negatívak. Például a finomítói árréseknek kifejezetten jót tesz az alacsonyabb beszerzési nyersanyagár, ami azért sem elhanyagolható, mert a Mol árbevételén belül az elmúlt negyedévekben átrendeződés történt: a kitermelés súlya a finomítás javára csökkent, mert utóbbi esetében hosszú évek nyomott marzsai után némi javulás kezdődött. A folyamatot most az olajpiaci mozgások katalizálhatják a szakértő szerint.