Egyre szaporodnak a kérdőjelek az Oroszországgal kötendő hosszú távú gázszállítási szerződés körül. Várhatóan ez lesz az egyik fő témája Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor jövő keddi budapesti találkozójának is. A magyar miniszterelnök tegnap úgy nyilatkozott: egy új szerződés megkötését nehezíti az, hogy a gáz ára az olajár változása miatt nem alakult kiszámíthatóan az elmúlt időszakban. Ma senki nem tudja megmondani, a következő két-három évben mi lesz az ésszerű ár, ezért hosszú távú elköteleződést nem kellene vállalnunk - közölte Orbán.
Vételi opciójával élve 940 millió forintért megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a Panrusgáz Zrt. 50 százalékos részvénycsomagját - közölte tegnap az MVM. |
Szintén a hosszú távú elköteleződés elleni érv lehet az is, orosz sajtóértesülés szerint az Európai Unió tagállamainak többsége, valamint Törökország akár 35 százalékkal olcsóbban juthat orosz földgázhoz, mint tavaly. A Vedomosztyi című napilap az orosz gazdasági minisztérium számításaira hivatkozva azt közölte, hogy a három balti országot leszámítva a partnerek átlagosan 222 dollárt fizetnek majd az orosz földgáz ezer köbméteréért, miután az exportra szánt orosz földgáz fél-háromnegyed éves csúszással követi a kőolaj árát. Igaz, Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője azt mondta: túl korai erről beszélni.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek adott nyilatkozatában kifejtette: Oroszország az elkövetkező években is kulcsszereplő lesz Közép-Európa energiaellátásában, ezért nem képzelhető el, hogy "ne konzultáljunk folyamatosan Oroszországgal". Ráadásul az ország a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak, és a magyar-orosz kereskedelem visszaesése a teljes magyar külgazdaság, és így az egész nemzetgazdaság teljesítményére nagyon súlyos hatással van - magyarázta. Ezért az orosz elnök látogatásakor napirenden szerepel majd az is, hogyan lehetne felélénkíteni a kétoldalú kereskedelmi együttműködést. |
Ez kérdésessé teszi, hogy a Gazprom az ár meghatározásában milyen mértékben veszi alapul a kőolaj tarifáját. Ennek kapcsán a Magyar Nemzetnek nyilatkozó Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. gázpiaci elemzője szerencsésnek tartaná, ha az árazásban a mindenkori gázpiaci árakat vennék alapul. Pletser elképzelhetőnek tart akár olyan megállapodást is, amely néhány évre és csak a lakossági fogyasztást fedező, évi 3-3,5 milliárd köbméteres mennyiségre vonatkozna.
Ráadásul – miként azt Pletser Tamás elmondta - az európai piacok összekapcsolásának köszönhetően bővült a kínálat, és a vevők javára billent a mérleg. Mindez azt jelenti, hogy a földgázt valószínűleg a most lejáró hosszú távú szerződésben rögzített árnál olcsóbban is be lehet szerezni a szabad gázpiacon. Fontos kérdés ugyanakkor - tette hozzá -, hogy a magyar fél milyen időtávban gondolkodik.
Tovább árnyalja a képet, hogy az idén lejáró egyezség alapján még 2-3 évig elegendő gáz "ragadt bent", amit a Gazprom le fog szállítani, azaz energiahiány nem fenyeget akkor sem, ha nincs újabb szerződés. Pletser kitért arra is, hogy túl hosszú időre azért sem érdemes szerződni, mert a cseppfolyós gáz kitermelésének fejlődésével, valamint az ígéretes azeri és izraeli lelőhelyek feltárásával éveken belül új források jelenhetnek meg a most meghatározó Norvégia és Oroszország mellett.
Vételi opciójával élve 940 millió forintért megvásárolta az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a Panrusgáz Zrt. 50 százalékos részvénycsomagját - közölte tegnap az MVM.