Martonyi János Pozsonyból, a jegybank új alelnöke, Balog Ádám a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozva próbálta szóban megnyugtatni a befektetőket: a kormány nem játszik a forint gyengítésére. A héten harmadikként ma Cséfalvay Zoltán, az NGM parlamenti államtitkára csatlakozott a piacot megnyugtatni igyekvő kormányzati szereplők mellé, ő is egy külföldi hírügynökségnek nyilatkozott Londonban.
Újabb szereplő a sorban
A Reuters azt írja, Cséfalvay cáfolta, hogy a nemzeti valuta leértékelésére játszana a kormány, személy szerint is annak a véleményének adott hangot, hogy a gyenge forint valójában nem tudná megtámogatni a gazdaság húzóerejének számító exportot. Az államtitkár szerint az alacsonyabb forintkamatok segíthetnek ugyanakkor a magyar kkv-knak beruházási hitelhez jutni. Cséfalvay arról is beszélt, hogy kitartanak a 3 százalékos deficitcél mellett.
A héten háromszor is próbálta kormányzati/jegybanki vezető nyugtatni a piacokat - nem sok sikerrel jártak eddig. A forint a régiós devizáktól leszakadva gyengült a héten, ha volt is némi korrekció az árfolyamban, akkor főleg azért, mert a hazai deviza is ment a nemzetközi trendekkel (például erősödött kissé, mikor az euró is emelkedett a dollárral szemben). A grafikonokat elnézve egyértelműen csak ma volt látható a forint árfolyamán a "magyar sztori", napvilágot látott ugyanis egy hétfői Matolcsy-nyilatkozat, így a forint kissé magára talált és mutatott némi erőt.
A forint árfolyammozgása ma. További árfolyamok >>> |
A hazai deviza jegyzése így is felette van a Matolcsy kinevezése után kialakult 300-as szintnek és a héten többször is nekiment a 307-es kemény ellenállási pontnak: elemzők szerint, ha ez a pont elesik, megnyílik az út a 315 forintos euró irányába. Egyelőre a jegyzés a 304-305-ös szint körül alakul.
A forint e heti teljesítménye. |
Nem eszik meg a kettős beszédet
Úgy tűnik, a piaci szereplők nem hajlandóak megemészteni a kormányzat kettős beszédét. Miközben ugyanis gazdaságpolitikai reprezentánsai arról nyilatkoznak, hogy a gyenge forint senkinek sem érdeke, a kormány szép lassan adagolja, hogy az összes megmaradt devizahitelt forintosítaná, Orbán Viktor pedig arról beszél, hogy "hiába van saját valutánk, ami az eurózónához képest most előny lenne, ezt nem tudjuk kihasználni". Ellentmondás van abban is, hogy miközben a kormányfő az alacsony kamatszint kívánatosságáról beszél, addig új gazdasági minisztere arról, hogy jobb lenne, ha a forint a 295-ös szint fele konvergálna az euróval szemben - holott nyilvánvaló, hogy az alacsonyabb kamatot (már csak a kamatprémium elolvadása miatt is) a befektetők gyengülő árfolyammal "honorálják", jól látható, hogy a forint árfolyamába szépen lassan ez is beárazódott.
Orbán Viktor hamarosan Brüsszelben tart sajtótájékoztatót. Egyelőre nem tudjuk, ő megpróbálkozik-e szóbeli intervencióval: a heti piaci reakciók alapján úgy tűnik, a kormányzattal szembeni bizalom fogytán van.
Orbán Viktor és Manuel Barroso tavaly tavasszal. |