10:00
Rövid időre visszatért 300 forint alá az euró jegyzése délelőtt, arra azonban igen kicsi az esély, hogy egyhamar eltávolodnánk a lélektani határtól - néhány percig kezdődött csak kettessel az euró forintárfolyama.
Friss árfolyamok >> |
Bámli Károly, a Commerzbank Treasury sales munkatársa friss elemzésében azt írja: a török líra mozgása sem segít a forintnak, ahol a dollár ellen eddig soha nem látott szinteken jár az árfolyam, bár ebben a belpolitikai események hatása is bőven benne van. Hazai vonatkozásban a holnapi kamatdöntésre érdemes figyelni, bár az újabb 25 pontos vágás biztosra vehető, de kérdés, hogy a Fed jelzései és a hatalmasat emelkedő CDS-felár és a szintén emelkedő kötvényhozamok után küld-e jelzést a piacnak az MNB a kamatpályára vonatkozóan.
Ami az EUR/USD párt illeti: a kockázatkerülés fokozódásából a dollár profitál: szerdán még az 1,34-es szint fölött járó árfolyam, több mint két százalékot gyengülve, ma reggel már az 1,31-es szint alá is benézett. Továbbra is az 1,30-as szint lehet, ami megfoghatja rövidtávon a közös európai deviza esését - írja Bámli Károly.
08:30
Pénteken délután 300 forint feletti magasságból ereszkedett vissza az euró árfolyama a bankközi devizapiacon - nem jutott azonban messzire a lélektani határtól a jegyzés. Hétfőn újra 299 fölött indult a kereskedés a közös pénzzel, 8 óra után pár perccel a vételi oldalon már újra elő-előfordultak a 300 fölötti számok, fél kilencre pedig a dollár erősödésével párhuzamosan 300 forint fölé került az euró jegyzése.
Friss árfolyamok >> |
Amióta Fed vezetése közölte, elég jó állapotban van az amerikai gazdaság ahhoz, hogy hamarosan elkezdhessék visszavonni a plusz likviditást a piacokról, a feltörekvő piaci devizákra rájár a rúd. Ennek a levét issza továbbra is a forint - a piaci hangulatnak pedig nem tesz jót az sem, hogy újabban a kínai gazdasággal kapcsolatban nem csak a korábbi növekedési kilátásokat kérdőjelezik meg a befektetők, hanem az ország gazdasági és pénzügyi stabilitásával kapcsolatban is egyre több a kérdőjel.
A kínai bankrendszer összeomlásával kapcsolatos félelmek mindenesetre hétfőn gyengültek, miután a központi bank azt közölte: elegendő tőke áll rendelkezésre a piacon, de a bankoknak javítani kell készpénzkezelési gyakorlatukon és vissza kell fogniuk a hitelezést. Ezzel párhuzamosan a rövidtávú kamatok is csökkentek.
Mi lesz még ma?
10 órakor a német Ifo intézet üzleti hangulatindexét teszik közzé, délután az Egyesült Államokból érkeznek a gazdaság állapotáról árulkodó makroadatok (Chicago Fed nemzeti aktivitási index, Dallas Fed feldolgozóipari index), este hétkor pedig a dallasi Fed vezetője, Richard W. Fisher beszél, amiből további részletek derülhetnek ki a gazdaságösztönző program sorsáról.