17:30
Határozottan erősödött a forint a reggeli gyengülés után estére, de még mindig botrányos mélyponton áll. Az eurót kevesebb mint 320 forintért adják a bankközin, a svájci frank 263, a dollár 250 forint alá került. A BUX 2,1 százalékos veszteséggel zárt, az OTP 2 százalékkal gyengült nap végére, 2975 forintra.
Egyelőre megállt a szabadesés a forint piacán, bár továbbra is mélyponton a hazai deviza. Az eurót 322 forint fölött, a svájci frankot 264, az amerikai dollárt 250 forinton jegyzik. Korántsem volt ekkora a nyugalom az állampapír-piacon, az egy éves hozamok több mint 100 bázisponttal ugrottak, a CDS felárunk pedig 750 pont közelébe emelkedett. Ez nemcsak elképesztően magas szám, hanem nagyon durva emelkedés egy nap alatt.
A zuhanás részben azért állhatott meg, mert Fellegi Tamás főtárgyaló, délelőtti nyilatkozatával részben megkövette a piacot, másrészt az elmúlt napok forintgyengülésével a befektetők már részben beárazhatták az újabb fejleményeket és a további tárgyalások előtt álló bonyodalmakat.
Közben londoni nyilatkozatok valószínűsítik, hogy a jegybank akár rendkívüli kamatemeléssel is közbeléphet, de ennek mértéke már meghaladhatja a 100 bázispontot, azaz akár több mint 1 százalékponttal is emelkedhet a jegybanki alapkamat.
10:20
Az euró némileg erőre kapott a dollárral szemben, ezzel egyidejűleg Fellegi Tamás jelezte: a kormány tisztában van a helyzet súlyosságával, és megállapodásra törekszik az IMF-fel. Az euró árfolyama a sajtótájékoztató után 322 forint alá esett.
09:20
A gyengülés hátterében az IMF-tárgyalások kétséges kimenetele áll - az ügyben talán a délelőtti kormányszóvivői sajtótájékoztató oszlathatja a homályt, részt vesz rajta ugyanis Fellegi Tamás tárcanélküli miniszter, az IMF-fel tárgyaló magyar delegáció vezetője is.
Londoni elemzők arra figyelmeztettek: az IMF/EU-egyezség elmaradása esetén 340 forintig is drágulhat euró és a magyar gazdaság már az idén mély recesszióba süllyedhet. A londoni kereskedésben szerdán folyamatos és meredek drágulással 700 bázisponthoz közeli rekordmagasságba emelkedett a magyar államadósság CDS árazása.
Az IMF budapesti képviselője, Iryna Ivaschenko a Dow Jones hírügynökségnek elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalap igazgatótanácsa január 18-án értékeli a magyar gazdaság helyzetét, megvizsgálja a novemberben elvégzett éves felülvizsgálatról és program utáni megfigyelésről készült jelentést, de nem foglalkozik a magyar kormánynak az új elővigyázatossági hitelkeretre vonatkozó kérésével.
A Privátbankárnak nyilatkozó elemzők elmondták: az IMF-megállapodást a piac ki fogja kényszeríteni a kormánytól; ennek a folyamatnak az egyik törvényszerűen bekövetkező velejárója a forint gyengülése is.
A svájci frank jegyzése már elhagyta a 265 forintot, egy dollár pedig több mint 250 forintot ér.
A Budapesti Értéktőzsdén szerény mínusszal kezdett majd tovább esett a BUX index, háromnegyed tízkor a 16 000 pontos szinttel küzdött, több, mint három százalékos mínuszban volt. Az OTP a 3000, majd a 2900 forintos szint alá hullott, 4,5 százalékot veszített szerdához képest. A Mol is közel négy százalékot esett, a Magyar Telekom és a Richter beérte 1-2 százalékkal.