A Kreml vasárnapi közleménye szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök Magyarország és Szerbia vezetőivel az energia terén történő együttműködésről egyeztetett - számolt be a Reuters. A Kreml egyéb részleteket nem közölt.
A hírügynökség emlékeztet arra, hogy az oroszok által kezdeményezett Déli Áramlat Szerbián és Magyarországon keresztül haladt volna át. Hétfőn azonban Vlagyimir Putyin törökországi látogatása során bejelentette, hogy leállítják teljesen a projektet, mert az EU akadályaiba ütköztek. Itt külön megemlítette Bulgária esetét.
A hír mindenesetre meglepő, ugyanakkor jelzi, hogy korántsem véletlenül ápol az energia terén komoly kapcsolatokat az Orbán-kabinet a szerbekkel, akik - nyelvük és vallásuk okán az oroszok egyik legkomolyabb európai szövetségesei. Ismeretes, hogy miközben hazánk a betáplálásra való hivatkozással leállította az Ukrajnába irányuló gázszállításokat, addig Szerbiának azt jelezte: bármikor hajlandóak vagyunk őket kisegíteni a gáztározókból.
Magyarország már elfordult?
Pénteken Orbán Viktor magyar miniszterelnök arról beszélt, hogy a Déli Áramlat ügye lekerült a napirendről, hiszen az orosz döntés után nem volna értelme tovább érvelni a megvalósítás mellett. A miniszterelnök szerint egyrészt az a cél, hogy Ukrajnát elkerülve is gázhoz juthasson Magyarország, másrészt ugyanakkor azt is fontosnak nevezte, hogy ne pusztán egy forrásból kapjon hazánk energiát, hogy versenyeztetni lehessen a beszállítókat. (Érdekes, ez az érv, a Déli Áramlat támogatása kapcsán még nem került elő.) Orbán Viktor szerint egyebek mellett azért írtunk alá stratégiai partneri megállapodást Azerbajdzsánnal, hogy akár egy onnan kiinduló vezetékkel pótoljuk a Déli Áramlatot. Ugyanakkor a Népszabadságnak nyilatkozó szakértő arra emlékeztetett, hogy a tervbe vett Azerbajdzsán-Grúzia-Románia (AGRI) gázszállítói rendszerhez - melyhez 2010-ben Orbán Viktor aláírta hazánk csatlakozását - Azerbajdzsánban jelenleg nem áll rendelkezésre a szükséges évi 5-8 milliárd köbméter lekötetlen fűtőanyag. Ráadásul a projekt költsége a Déli Áramlatéva vetekedik, 50 milliárd eurót tesz ki - de Oroszország, mint finanszírozó nélkül. Ennél a Népszabadság által megkérdezett Holoda Attila szerint olcsóbb megoldások is léteznek - a határon átívelő román és horvát gázvezetékhez is csatlakozhatnánk. Így például megnyílna az út a tengeri betápláláshoz is - megépülhetne a horvát gázlefejtő. Ugyancsak alternatíva a szlovák-magyar gázvezeték északi irányú folytatása is Lengyelország felé - bár ott is orosz gáz jön a Jamal vezetéken, de az elkerüli Ukrajnát.