Cikkünk a Privátbankár Dealbook hírlevele alapján készült. Részletek>>> |
Magyarországon tovább mélyülhet idén a recesszió. Legalábbis erre utal, hogy a KSH előzetes adatai szerint novemberben az ipari termelés értéke 6,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól és havi szinten is csökkenést mértek. Három éve nem volt ennyire meredek esés az iparban. A londoni elemzői konszenzus mindössze 3,5 százalékos visszaesést valószínűsített éves összevetésben. Szakértők szerint a recesszió ellenére idén az autóipari termelés várható felfutása stabilizálhatja a magyar ipar teljesítményét. A Barclays vezető elemzője szerint a szektor most már egyszerre szenved a belső és a külső kereslet gyengeségétől.
A Barclays mindezek ellenére változatlanul arra számít, hogy idén stabilizálódik a magyar gazdaság teljesítménye, az elemzők a 2012-re várt 1,4 százalékos GDP-mínusz után 2013 egészében 0,1 százalékos növekedéssel számolnak. A ház vezető londoni elemzője a várható kamatpolitikai kihatásokkal kapcsolatban azt jósolta, hogy a magyar gazdaság gyenge teljesítménymutatói önmagukban indokolttá tehetik a további jegybanki kamatcsökkentéseket az első negyedévben.
A rosszt hírt megérezte a forint piaca is, az eurót reggel még 291 forint alatt jegyezték, délután viszont már járt az árfolyam 293 forint fölött is.
Az elmúlt egy hónapban a forint teljesített a legrosszabbul a jelentősebb felzárkózó térségi devizák közül, 3,2 százalékot gyengült az euróval szemben. A Barclays közgazdásza szerint ha folytatódik az árfolyamgyengülés, az akár szünetet is eredményezhet a Magyar Nemzeti Bank enyhítési ciklusában. A londoni elemző szerint MNB további monetáris politikájával kapcsolatban mindazonáltal jelentős a bizonytalanság, tekintettel a jegybank élén hamarosan esedékessé váló személyi változásokra.
Jó hír volt ugyanakkor a magyar eszközök szempontjából, hogy erős keresletre csökkenő aukciós hozammal értékesített megemelt összegben 3 hónapos diszkont kincstárjegyet mai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ. Az ÁKK 50 milliárd forintért hirdetett meg 3 hónapos diszkont kincstárjegyet, aztán a nagy érdeklődésre a meghirdetettnél 10 milliárd forinttal magasabb összegben fogadott el ajánlatot, és 60 milliárd forintért értékesítette a papírokat az előző aukciónál alacsonyabb átlaghozammal.
Az is pozitív hír volt, hogy a decemberi 84,2 milliárdos többlettel együtt az államháztartás 2012-es hiánya a módosított előirányzat alatt marad, ami azt jelenti, hogy valószínűleg még akkor is 3 százalék alatt lesz a deficit, ha a gazdaság teljesítménye a vártnál jobban visszaesik. 10 éve nem volt ilyen alacsony az éves hiány Magyarországon.
Jönnek a gyorsjelentések
Ma estétől több héten keresztül az amerikai vállalatok tavalyi negyedik negyedéves beszámolóira figyelnek a befektetők, indul a gyorsjelentési szezon. A befektetők óvatosak a start előtt, határozott mozgásokat sehol nem lehetett látni. A sort az Alcoa nyitja az amerikai tőzsdezárás után. A Bloomberg előzetes felmérése szerint az S&P 500 indexet alkotó vállalatok profitja átlagosan 2,9 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik negyedévben. Ennek hátterében főleg a pénzügyi szolgáltatók eredményjavulása állhatott, ezek nélkül ugyanis mindössze 0,5 százalékos emelkedést jelez előre a cég.
Jelentősen rontotta a hangulatot az európai nyitásban az a hír, hogy a vártnál nagyobb csökkenés volt a német exportban novemberben, amikor 3,4 százalékkal - egy éve nem látott mértékben - esett a kivitel mértéke októberhez képest. Az adat romlása egyértelműen az európai válság számlájára írható.
Az euró átmenetileg mégis erősödött, ennek az oka az volt, hogy éjjel a japán pénzügyminiszter bejelentette, hogy országa vásárol az ESM európai mentőalap kötvényeiből. A hírre az 1,31-es szint fölé ugrott az EUR/USD, aztán kora délután szépen visszacsorgott az árfolyam.
A dollár gyengülése és az amerikai olajtartalékad-atokkal kapcsolatos várakozások felhajtották a kőolaj árát, az amerikai WTI könnyűolaj hordónkénti ára 93 dollár fölött ragadt szinte egész nap. Az amerikai stratégiai tartalékokról szóló közleményt holnap teszik közzé az Egyesült Államokban.