A rubel árfolyamgyengülése és a progresszív orosz adórendszer várhatóan ellensúlyozza az olajárak csökkenésének az orosz olajtermelő vállalatok nyereségességére gyakorolt hatását - állapítják meg csütörtöki tanulmányukban a Fitch Ratings londoni elemzői.
A nemzetközi hitelminősítő szakértői kiemelik, hogy a rubel az év eleje óta csaknem 30 százalékkal gyengült, a jelenlegi 87 dollár körüli hordónkénti nyersolajár pedig több mint 20 százalékkal alacsonyabb a június végi szintnél.
Mi lesz, ha...
A Fitch számításai szerint, ha a rubel a mostani árfolyamon stabilizálódik, és ha a nyersolaj világpiaci ára jövőre 85 dolláron megáll, akkor egy átlagos orosz olajtermelő cég rubelben számolva nagyjából ugyanannyi működési eredményt érhet el 2015-ben, mint 2013-ban, amikor 109 dollár volt az olaj hordónkénti átlagára.
Ha azonban az olajárak még tovább esnek, vagy ha a rubel erősödni kezdene, miközben az olajárak nem emelkednek, azt már az orosz olajcégek nyereségessége is megszenvedheti - áll a Fitch Ratings csütörtöki elemzésében.
Történelmi mélyponton az orosz rubel
Folytatódik az orosz rubel árfolyamának gyengülése a nemzetközi devizapiacokon, az amerikai dollárral szemben történelmi mélypontra jutott, egy dollárért csütörtök reggel már 43,66 rubelt kellett adni. A dollár rubelárfolyama 2013 novemberében még 31,90 rubel volt, azóta folyamatosan emelkedik. Az euróval szemben hasonló utat járt be a rubel. Tavaly novemberben 43,12 rubel volt egy euró, most csütörtökön már 54,58 rubelt kell érte fizetni.
Elemzők szerint egyre valószínűbb, hogy az orosz jegybanknak valamilyen különleges lépést kell tennie, ha meg akarja állítani a rubel értékvesztését.