Egy populista felvetés is el tud bukni
A vasárnapi svájci népszavazás, melyen elvetették a jegybanki aranytartalék kötelező nagymértékű emelését, igazolta, hogy van olyan többségi akaratnyilvánítás, ahol nem a demagóg ígéretek vezérlik a szavazókat. Így volt ez nemrég Skóciában is, ahol a nacionalizmust gyűrte le az ésszerűség, és Svájcban sem először döntenek bölcsen.
Márpedig a mostani egy különösen érdekes és fontos esemény volt. Egy olyan populista felvetésről kellett dönteni a polgároknak, ami elsőre esetleg jól hangzik, valójában azonban kikezdte volna országuk gazdaságát, és így saját jólétüket is. Dicséretes, hogy ezt végig tudták gondolni.
Mi lett volna, ha...?
Mi is történt volna, ha a szavazók rákényszerítik államukat, hogy az évekig aranyat vásároljon, amit aztán sosem adhat el? A legsúlyosabb következmény: a svájci jegybanknak fel kellett volna adnia a frank felértékelődése elleni intervencióját. Ebben az esetben pedig olyan extrém túlértékelt tartományba került volna a hazai valuta, ami az exportot már komolyan veszélyezteti, és a belföldi fogyasztást is durván visszaveti.
Svájc ugyanis kis ország: extrém árszínvonal-eltérés esetén a legtöbb polgár már kényelmesen eljut az országot körülvevő euró-övezetbe, ahol fél áron, vagy még olcsóbban megejtheti bevásárlásait. Ennek következménye pedig egy olyan recesszió lehetett volna, ami a kis alpesi ország történetében is példátlan.
A svájci gazdaság tehát megmenekült. Milyen következmények adódhatnak még a népszavazás kedvező kimeneteléből?
Végre gyengülhet a svájci frank - ebben a forintosítás is benne van
Az egyik a svájci frank árfolyamának nem csak szinten maradása, hanem esetleges gyengülése. Az alpesi valuta ugyanis a jegybanki intervenciós szint közelében is túlértékelt. Most van esély arra, hogy a frank iránti kereslet fokozatosan csökkenni kezd. A keresletet két fő tényező okozza: az egyik a korábban svájci frankban felvett hitelek törlesztése (melyben a magyar lakosság szerepe is döntő), másrészt az euróban korábban megcsappant bizalom miatt az euróból svájci frankba való menekülés. Várhatóan mindkét hatás csökkenni fog: egyrészt a hitelek visszafizetése folyamatos, tehát a megmaradó adósság folyamatosan csökken (ráadásul a kötelező devizahitel-forintosítás miatt a magyar frank adósság jelentős hányada kiesik egy tételben).
Másrészt, az euró iránti bizalom lassan teljesen helyreáll. Látszik ugyanis, hogy a mediterrán országok 2-3 évvel ezelőtti megrendülését úgy-ahogy kezelni tudta Európa, a közös fizetőeszköz stabil maradt. A frankba menekülés így feltehetően szép lassan abbamarad.
Az EUR/CHF árfolyama 2006 óta |
Van még egy technikai tényező, ami átmenetileg hátráltathatja a frank gyengülését. Mégpedig az, hogy óriási short pozíciók nyíltak, mondván, a kockázat a jegybanki intervenció miatt igen kicsi. Ez így is van, csakhogy miután már évek óta nem fordul termőre pozíciójuk, a shortosok közül sokan feladják a várakozást. Pozícióikat zárják, vagyis frankot vesznek, ezáltal gátolván a frank esését. Így ha egyre többen elpártolnak a frank ellen játszók, ill. csak az elszántabbak maradnak, akkor ez a felhajtó erő kieshet, és végre elindulhat a frank a lejtőn.
Az arany megint elveszített egy kapaszkodót
A tegnapi esemény által érintett másik befektetési eszköz az arany. Nos, az arany már az 1800 dolláros tetőzés óta közel 3 éve eső trendben van, és nagyjából egy hónapja letörte a régóta támaszként szolgáló 1180 dollárt.
Az arany árfolyama 2014-ben. Friss árfolyamok >> |
A népszavazási félelem visszahozta 1200 dollárra, de most úgy tűnik, elfogyott minden támaszték a nemesfém alól. Nem lenne meglepő az 1000 dolláros szint elérése a közeljövőben.