280 felé tartott a forint
Még mindig a csütörtökön elhangzott Draghi-beszéd alapozza meg a jó hangulatot a piacokon, ebből ered nagyrészt a rekorderős forintárfolyam. Ezt már csak fokozta, hogy Angela Merkel, Mario Monti, és Francois Hollande is egy véleményen vannak az EKB elnökével - azt ígérik, mindent megtesznek az eurózóna védelme érdekében. A piaci várakozások nagyon erősek, van honnan javítani a monetáris unió renoméját - írja friss elemzésében Karsai Péter, a Commerzbank Treasury sales munkatársa. Az EKB csütörtöki kamatdöntő ülésen fogják várhatóan részletezni az akciótervet.
Karsai Péter szerint ha aláírnánk a szerződést az IMF-fel, az még ennél is alacsonyabb EUR/HUF kurzust eredményezne, amit nemcsak a nemrég elkészült BigMac-index támaszt alá (a tanulmány 15-20 százalékos forint alulértékeltséget jelez a dollárral szemben), hanem az is, hogy a cseh koronához és a lengyel zlotyhoz képest nem tartunk még az éven belüli rekorderős szinteknél.
A szakember egy érdekességre is felhívja a figyelmet: 8 évvel ezelőtt volt utoljára a jelenlegi szinten a román lej forinthoz viszonyított árfolyama, amely ma hajnalban a 61-es értéket is áttörte - lefelé. A hétvégén tartott, Basescu elnök elmozdítását célzó népszavazás az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett.
Ami az euró árfolyamát illeti: a közös pénzzel szemben reggel erősödött a forint, 280,5 környékén volt egyelőre a mai legalacsonyabb szintje az EUR/HUF árfolyamnak, ami közel egyéves csúcsot jelent a jegyzésben. Röviddel 10 óra után a forint is megadta magát, miután az euró - profitrealizáló hangulatban - enyhe lejtőn forgott reggel óta a dollárral szemben - 281,4-ig emelkedett a jegyzés.
A dollárt 229 forint alatt jegyzik, a svájci frank jegyzése 234 forint körül járt délelőtt 10 óra után.
A piacokon a gazdaságélénkítést várják
A Draghi által beharangozott intézkedések a következők lehetnek: további kamatcsökkentés, LTRO (az EKB hosszú távú refinanszírozási művelete), az EKB által elfogadható állampapírok feltételeinek lazítása, és persze a kötvényvásárlási program reaktiválása. Ezek valamilyen kombinációjára számítanak a piaci szereplők, amit nagy valószínűséggel csütörtökön fog majd részletezni az Európai Központi Bank vezetése.
Mindeközben a piaci szereplők Amerikából is gazdaságösztönző lépéseket várnak: bár Ben Bernanke legutóbb a szenátus előtt még véletlenül sem ejtette ki a száján a "quantitative easing" szófordulatot, azt megerősítette: szükség esetén egy pillanatig sem fognak habozni, és beavatkoznak a gazdaság élénkítése érdekében.
Ezek a remények hajtják a piacokat, a vezető európai tőzsdék 3 hetes csúcsokon járnak. A BUX egyelőre Európa sereghajtója, a péntekihez képest közel fél százalékkal alacsonyabban jár a magyar tőzsdeindex értéke. Az euró ugyan az 1,23 dolláros szintről lefelé ereszkedik, de a jegyzés továbbra is 1,2277 környékén áll. A közös pénz gyengülésének hátterében nem a hangulat romlása vagy egy gyenge makroadat áll, hanem profitrealizálás - a befektetők az elmúlt hét erősödése során összehozott nyereséget fölözik le, zárulnak a pozíciók.