Háború? Hol?
Eugen Weinberg, a Commerzbank nemzetközileg is elismert nyersanyagpiaci szakértője szerint a magyar miniszterelnöknek messzemenőkig igaza van abban, hogy a a természeti kincsek egyre erőteljesebben értékelődnek fel, így a termőföld és a vízforrások.
Ezeknek tagadhatatlan a stratégiai jelentőségük. Kelet-Közép- Európa (Románia, Magyarország, Szerbia) ragyogó adottságokkal bír e tekintetben és emiatt ténylegesen felértékelődik a régió geopolitikai fontossága - nyilatkozta Weinberg az Alapblognak adott interjújában.
Aki leminősíti, hadd vigye? |
A nyersanyagpiaci elemző azzal már nem ért egyet, hogy lennének olyan nemzetközi szereplők (országok vagy hitelminősítők), akik csak azért tönkretennének egy európai uniós országot, hogy annak vagyonára aztán rátegyék a kezüket. Amíg az Európai Unió létezik, mondja Weinberg, addig elképzelhetetlen, hogy háborúk induljanak az élelmiszerforrásokért. Ezzel együtt is igaz, hogy a mezőgazdasági termékek válságállóak: a gabona, az élelmiszer és víz értéke hosszú távon növekedik.
Az árcsökkenés ne tévesszen meg senkit!
Világszerte igen jók a terméskilátások, éppen ezért lehetséges, hogy most csökkennek például a gabonaárak, de Weinberg szerint ez csak átmeneti tendencia.
Eugen Weinberg, a Commerzbank szakértője |
Egyébként pedig a maguk szemszögéből nem is kell különös dolognak történnie, mert az Európai Unió csak hosszabb távon rendeződő problémái eleve megtámasztják a mezőgazdasági árakat - folytatta a szakértő. A közép-európai régió mezőgazdasági szempontból azért rendkívül értékálló, mert – összevetve mondjuk a Közel-Kelettel vagy más, az Európai Unió számára fontos importforrások helyzetével – Közép-Kelet-Európa politikai helyzete, a jogi környezete mégiscsak sokkal stabilabb. A maguk országai minden szállal az Európai Unióhoz kötődnek, infrastrukturálisan jóval fejlettebbek, mint keletebbre, délebbre található konkurenseik. Összefoglalva: az idén stabil mezőgazdasági árakkal számolunk, a hosszabb, 24-36 hónapos trend pedig emelkedő - így Weinberg.
A Commerzbank elemzője szerint az eurózóna válsága tovább táplálja a piaci félelmeket, ez pedig felhajtóerőként hat az árakra, azt tehát nem a valós keresletnövekedés hajtja - az agrár szektor viszont pont nem ilyen, egyedüli kivételként.
Weinberg szerint a közeljövő gazdasági kilátásai egyáltalán nem egyértelműek, így például több érv szól a nyugat recessziója ellen is. Ezért van az, hogy a hosszú távon legbiztosabbnak, vagy a legkevésbé bizonytalannak tartott termékek irányába fordul a kereslet, amelyet így meghatározóan nem a valós fizikai , hanem a „lélektani” szükséglet generál.
Forintból aranyba menekülne?
Az interjúban Weinberg részletesen beszélt az alpiacokról is, így például arról, hogy a nyersolajpiacot leginkább a geopolitika és Irán határozza meg, szerinte érdemes lehet beszállni az aranyba is, mert a jegyzés tovább növekedhet, akár 30%-kal is nőhet az aranyára - és elsősorban szintén a piaci félelmek miatt - de mit tegyen az aki forintból és nem dollárból menekülne az aranyba? Az interjú teljes egészében elolvasható az Alapblogon.