11:55
Óriásit esett az euró a dollárral szemben, az EUR/USD az 1,32-es szint fölül 1,3125-ig szakadt. A háttérben a csütörtöki görög kötvénycsere-programmal kapcsolatos aggodalmak állnak, amelyek szerint akár az utolsó pillanatban is kerülhet csődhelyzetbe Görögország. Az ezzel kapcsolatos híresztelésekre érkezett délelőtt egy athéni kommentár, amiben görög illetékesek tagadják, hogy ki akarnák tolni a március 8-ai határidőt.
10:30
Folytatódik a péntek délután óta tartó forintgyengülés, menet közben kisebb korrekciókkal, de az EUR/HUF árfolyama rendületlenül emelkedik, áttörve a 293-as szintet. Gyengül a korona, illetve a zloty is, de korántsem akkor mértékben, mint a forint. A PLN/HUF, illetve a CZK/HUF árfolyama péntek óta egy százalékot meghaladó mértékben emelkedett, így a hazai fizetőeszköz értéke a CZK, illetve a PLN-hez képest is romlott - írja elemzésében Karsai Péter, a Commerzbank Treasury Sales munkatársa.
Valóban több a kérdőjel a forint háza táján, mint a régiós társaknál, hiszen az IMF szerződés a levegőben lóg, nincs konkrét tárgyalási menetrend, erősödik a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy tényleg megvan-e a szándék a szerződés megkötéséhez.
A másik kérdés az EU kohéziós alapjainak lehívása körül merül fel. Holnapra kiderül, hogy az Európai Bizottság milyen mértékű szankciót fog alkalmazni velünk szemben. Az EB leginkább azt kifogásolja, hogy hosszútávon nem fenntartható eszközökkel sikerül 3 százalék körülire leszorítanunk a hiányt (a magánnyugdípénztárak államosításával), ami egy egyszeri tétel, tehát később már ennek a hatása nem érvényesül. A kifogás lényege, hogy a deficit újabb reformok nélkül ismét emelkedésnek indulhat. Ha tovább romlik a hangulat, akkor elérhetővé válhat a következő technikai ellenállás 295 környékén.
09:30
A nemzetközi hangulatra rányomják bélyegüket a kínai és európai gazdaságok lassuló növekedéséről beszámoló jelentések. Ma hozzák nyilvánosságra az eurózóna negyedik negyedéves GDP-adatát, ami újra felerősítheti a recesszióval kapcsolatos félelmeket.
A piacokat elsősorban kivárás jellemzi: csütörtökön kezdődik és várhatóan péntekre már le is zárul a történelem eddigi legnagyobb kötvénycsere-programja, amivel Görögország a most lejáró adósságainak egy részének kifizetését elodázza, illetve egy részét leíratja a hitelezőivel. A program kimenetelével kapcsolatban vannak ugyan kétségek, összességében azonban sikerre számítanak a piacok.
A forintra és a magyar tőzsdére továbbra is hat a nemzetközi szervezetekkel a "védőhálóról" folytatott tárgyalások kimenetelének (sőt, elkezdésének) bizonytalansága, valamint a kohéziós alapok befagyasztása körüli fejlemények. A hétfői gyengülés után így tovább csúszott kedden reggel a forint: az euró jegyzése 294 forint fölött is járt.
Fél 10 előtt egy svájci frankért 243,6 forintot adtak, egy dollár 222,65 forintot ért.