Továbbra is napirenden van Görögország eurózónás pályafutásának szomorú lezárása, a spanyol bankrendszer pedig egyre nehezebben tartja a fejét a víz fölött. Egyre nagyobb az esélye annak, hogy külső segítségre szorulnak az Ibériai félsziget bankjai, az eurózóna tagállamai viszont továbbra is megosztottak a kérdésben - ráadásul a közösködés épp az övezet pénzeszsákjának, Németországnak szúrná leginkább a szemét.
Lamentálás helyett megoldásra lenne szükség - erre Mario Draghi EKB-elnök is szokatlanul éles hangnemben hívta fel a tagállamok figyelmét. Egész nap bizonytalan hangulat uralkodott a devizapiacokon; az euró egy kevés erőt tudott meríteni az írországi, az európai fiskális paktumról tartandó népszavazás várható pozitív kimeneteléből, de ez csak ahhoz volt elég, hogy a dollárral szemben az árfolyam egy időre átlépje az 1,24-es szintet. Délután a csalódást keltő amerikai makroadatok és a New York-i tőzsdenyitás után 1,238 körül járt a jegyzés.
Hogy mi történik, ha Görögország kiesik az eurózónából, azt senki sem tudja - az azonban biztos, hogy a kelet-európai feltörekvő devizák megszenvedik az újabb, június 17-én esedékes görög választásokig tartó időszakot. A Reuters összeállítása szerint a térség devizái a szíriai fonttal együtt a dollárral szemben a 10 legrosszabbul teljesítő fizetőeszköz között vannak májusban - csak a kwacha szerepel gyengébben, bár ennek oka, hogy megszüntették a malawi deviza dollárhoz történő rögzítését.
A nemzetközi hangulatra az is rátett egy lapáttal, hogy az EKB jelezte: még korántsem ért véget a csörtéje a magyar kormánnyal a jegybanktörvénnyel kapcsolatban, délelőtt pedig a KSH igen gyenge adatokat közölt a beruházások alakulásáról.
16 óra után a bankközi devizapiacon az euró árfolyam kitört a nap közben jellemző 300-302 forint közötti sávból, a közös pénz jegyzése egészen 304 forintig ugrott fel. Utoljára január közepén láttunk ilyen szinteket. Az árfolyam néhány perc alatt 302,5-ig korrigált.
Egy dollárért délután a bankközi devizapiacon ekkor 244 forintot kértek, a svájci frank jegyzése 252 forintnál járt.