11:00
A forintárfolyam jelenlegi, gyengének mondható szintje nem veszélyezteti az MNB inflációs céljait. Pleschinger Gyula tegnapi nyilatkozatában is a lakossági devizahitelállomány magas szintjét és a forint kockázatérzékenységét említette a jegybank elsődleges aggodalmaként, semmint az infláció alakulását - írja friss elemzésében a Commerzbank. Nagy kérdés,hogy milyen árfolyam mellett aktivizálná magát a jegybank a forint védelme érdekében, hiszen már többször nyilatkozták, hogy nincs árfolyamcél.
A tegnap elkezdődött újabb gyengülési hullám ma reggel folytatódott, az euróval szemben 314-nél torpant meg a vágta, melyben a reggeli kimagaslóan jó külkereskedelmi mérlegadatnak is szerepe lehet. A januári előzetes egyenleg 461 milliós szufficitet mutat a várt 384 milliós és az előző havi 303 milliós értékkel szemben.
Ukrajnában a helyzet egyelőre nem nyugszik, az ukrán hadsereg nem avatkozik be a Krím félszigeten, mivel a keleti határainak védelme köti le katonai erőit. Egyre erősebb a nyomás a nagyhatalmakon, hogy tárgyalóasztal mellett tisztázzák a helyzetet, mielőtt a szembenállás komolyabb nemzetközi konfliktussá növi ki magát. A fejlődő piaci devizákra folyamatos nyomásként nehezednek az ukrán események, melyben fordulatot csak a helyzet megnyugtató rendezése jelenthetne - írja Kerékgyártó Imre.
Délelőtt 11 órára az euró erősödését követve a forint is kissé eltávolodott mélypontjától, az euró jegyzése 314 alá esett vissza.
Friss árfolyamok >> |
09:00
A legnagyobb szálkát most Ukrajna jelenti a piacok szemében, vasárnap népszavazás lesz a Krím félszigeten. Ezen arról dönt a félsziget lakossága, hogy a terület Oroszországhoz csatlakozzon-e vagy sem. A krími parlament mindazonáltal a múlt csütörtökön már elvi döntést hozott erről. Oroszország tárt karokkal várja a Krímet, a nyugati nagyhatalmak viszont már előre jelezték: nem tartják legitimnek a népszavazást.
Friss árfolyamok >> |
Közben Ázsiából is rossz hírek jönnek, egyre aggasztóbb a kínai gazdaság állapota, csalódást keltően gyengék voltak a legújabb japán makroadatok is.
A kockázatkerülés nem tesz jót a feltörekvő devizáknak, a forint piacán ráadásul már a következő kamatvágást is elkezdték árazni, miután a februári infláció a vártnál alacsonyabb lett, mindössze 0,1 százalék.
Sorra érkeznek a tippek arról, inflációs nyomás híján milyen euróárfolyamot tolerál a magyar jegybank - 320, vagy 340 körüli tippek is érkeznek.