4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár az ukrajnai helyzet a fizikai közelség miatt kedvezőtlenül hat a forint árfolyamára, a feltörekvő piacokon általában véve is nagy a nyomás mostanában. A forint a kamatvágás után került lejtőre, az állampapírjaink viszont szépen elmennek, ha enyhül a helyzet, erősödhet is a magyar deviza.

Ukrajna, Kína, forró krumpli - van elég baja a forintnak

Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője szerint az Ukrajnában zajló események negatívan hatnak a forint árfolyamára, de ez csak egy tényező a gyengülés okai között.  A feltörekvő piacok számos rizikóval néznek szembe. Kínában a központi bank a túl erős jüan miatt az utóbbi napokban már vásárolta a dollárt, és "ha Kínában valami mozdul, az megrázza az egész fejlődő piacot". A szakértő szerint ez jelenleg ugyancsak negatívan hat a forintra.

Összességében a forint is egy általános, a feltörekvő piaci devizákat érintő nyomás alatt van, ehhez adódik hozzá az ukrajnai helyzet - mondta Gondi István. Úgy vélte, nagyobb probléma, hogy a szélsőséges - a napon belüli nagy, 3-4 forintos - mozgások annak tudhatók be, hogy a nagybankok a korábbiakkal ellentétben már nem tartanak nagy pozíciókat, és már nem próbálják irányítani a piacokat. Ha kapnak egy ügyfélmegbízást, azt "tolják tovább" a piacon, és az úgynevezett "forró krumpli effektus" szerint addig adják tovább - addig zuhan a piac - amíg nincs vételi érdeklődés - mondta a kereskedő.

Kétéves mélypont környékén
Friss árfolyamok >>

 

Amíg veszik az állampapírt, nincs nagy baj

Gondi István szerint a magyar devizapiac alapvetően a nemzetközi trendeket követi. Felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi időben sokan fektettek be magyar kötvényekbe, a kamatok kezdték közelíteni a mélypontot, a kötvényvásárlásnak lassan "itt a vége". A kamatemelés a kötvénypozíciókból való kiszállást eredményezheti, a kötvények eladása pedig azt, hogy az így kapott devizát lassan kiviszik a befektetők az országból, ami szintén forintgyengítő lehet.

Forint-forgatókönyvek

A szakértők szerint az ukrajnai események esetleges eszkalálódása esetén sem kell nagy forinteséssel számolni, legfeljebb 315 forintig gyengülne a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Ha eközben a fejlődő piacok is gyengülnek, 320-ig is elszaladhat a jegyzés.

Ha viszont a fejlődő piacok újra erőre kapnak, akkor a forint erősödére lehet számítani esetleg akkor is, ha ezzel párhuzamosan az ukrán helyzet nem is javulna.

A Templeton - amelynek elég nagy portfóliója van Magyarországon - a korábbi, kissé nyugodtabb időszakban Ukrajnában is "bevásárolt", így ha ott egy nagy bukást kellene elkönyvelnie, az Magyarországra is kihatna: az ukrán veszteségek fedezésére Magyarországról vihetik ki a pénzt.

Reseterits József, a Raiffeisen kötvénykereskedője ehhez hozzáfűzte, hogy meglepően sikeres volt a legutóbbi magyar aukció, főként a román és az orosz aukció visszavonásának tükrében.  Csütörtöki aukcióján hozamemelkedéssel értékesített 3, 5 és 10 éves kötvényeket az Államadósság Kezelő Központ, a 3 és a 10 éves kötvény esetében a magas túljegyzésre megemelt összegben. A kötvénykereskedő szerint egy "titokzatos nagybefektető" - például a Templeton - állhat a sikeres aukció mögött.

A kamatvágás után jött a lejtő

Külföldi befektetők állampapír-állománya
az elmúlt 1 évben

A CIB elemzésében azt írja: a feltörekvő piacok általánosan romló hangulata, illetve az ukrajnai polgárháborús helyzet a közép-kelet- európai régió megítélésére is negatívan hatott, így az MNB keddi kamatcsökkentése után újra gyengülésnek indult forint árfolyam tovább csúszott lefelé, bár csütörtökön nap végére stabilizálódott az árfolyam.

Ebben annak is szerepe lehetett, hogy a kötvényaukciók nem igazolták be az előzetes félelmeket: a bizonytalan hangulat ellenére elégséges kereslet mutatkozott, a kialakult hozamszintek azonban jelentősen meghaladták a két héttel korábbi értékeket (igaz, a másodpiaci jegyzésekhez képest nem mutatkozott számottevő eltérés.) A másodpiacon a hosszú hozamok alig mozdultak, a külföldi befektetők állománya pedig a legfrissebb adatok szerint tovább csökkent - fejtette ki a CIB.

A forintgyengítő gazdaságpolitika káros

Magyarország kilóg a képből, mert a folyó fizetési mérleg és más külső egyensúlyi mutatók alapján egyaránt erős pozícióban van, jelentős kiigazításon van túl a magyar gazdaság. Egészen más a sztori, mint Dél-Afrikában vagy Törökországban, sok szempontból még a lengyeleknél és a cseheknél is jobb a kép – hangzott el. A jegybanki tartalék nálunk abszolút értelemben és GDP-arányosan is megfelelő szintű. Nemzetközi összehasonlításban azonban még mindig magas a külső adósságszint, az államé és a magánszektoré egyaránt. A forintgyengítő gazdaságpolitika összességében káros Magyarországnak - hangzott el egy minapi elemzői beszélgetésen >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG