Ukrajna, Kína, forró krumpli - van elég baja a forintnak
Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője szerint az Ukrajnában zajló események negatívan hatnak a forint árfolyamára, de ez csak egy tényező a gyengülés okai között. A feltörekvő piacok számos rizikóval néznek szembe. Kínában a központi bank a túl erős jüan miatt az utóbbi napokban már vásárolta a dollárt, és "ha Kínában valami mozdul, az megrázza az egész fejlődő piacot". A szakértő szerint ez jelenleg ugyancsak negatívan hat a forintra.
Összességében a forint is egy általános, a feltörekvő piaci devizákat érintő nyomás alatt van, ehhez adódik hozzá az ukrajnai helyzet - mondta Gondi István. Úgy vélte, nagyobb probléma, hogy a szélsőséges - a napon belüli nagy, 3-4 forintos - mozgások annak tudhatók be, hogy a nagybankok a korábbiakkal ellentétben már nem tartanak nagy pozíciókat, és már nem próbálják irányítani a piacokat. Ha kapnak egy ügyfélmegbízást, azt "tolják tovább" a piacon, és az úgynevezett "forró krumpli effektus" szerint addig adják tovább - addig zuhan a piac - amíg nincs vételi érdeklődés - mondta a kereskedő.
Kétéves mélypont környékén Friss árfolyamok >> |
Amíg veszik az állampapírt, nincs nagy baj
Gondi István szerint a magyar devizapiac alapvetően a nemzetközi trendeket követi. Felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi időben sokan fektettek be magyar kötvényekbe, a kamatok kezdték közelíteni a mélypontot, a kötvényvásárlásnak lassan "itt a vége". A kamatemelés a kötvénypozíciókból való kiszállást eredményezheti, a kötvények eladása pedig azt, hogy az így kapott devizát lassan kiviszik a befektetők az országból, ami szintén forintgyengítő lehet.
Forint-forgatókönyvek A szakértők szerint az ukrajnai események esetleges eszkalálódása esetén sem kell nagy forinteséssel számolni, legfeljebb 315 forintig gyengülne a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Ha eközben a fejlődő piacok is gyengülnek, 320-ig is elszaladhat a jegyzés. Ha viszont a fejlődő piacok újra erőre kapnak, akkor a forint erősödére lehet számítani esetleg akkor is, ha ezzel párhuzamosan az ukrán helyzet nem is javulna. |
A Templeton - amelynek elég nagy portfóliója van Magyarországon - a korábbi, kissé nyugodtabb időszakban Ukrajnában is "bevásárolt", így ha ott egy nagy bukást kellene elkönyvelnie, az Magyarországra is kihatna: az ukrán veszteségek fedezésére Magyarországról vihetik ki a pénzt.
Reseterits József, a Raiffeisen kötvénykereskedője ehhez hozzáfűzte, hogy meglepően sikeres volt a legutóbbi magyar aukció, főként a román és az orosz aukció visszavonásának tükrében. Csütörtöki aukcióján hozamemelkedéssel értékesített 3, 5 és 10 éves kötvényeket az Államadósság Kezelő Központ, a 3 és a 10 éves kötvény esetében a magas túljegyzésre megemelt összegben. A kötvénykereskedő szerint egy "titokzatos nagybefektető" - például a Templeton - állhat a sikeres aukció mögött.
A kamatvágás után jött a lejtő
Külföldi befektetők állampapír-állománya az elmúlt 1 évben |
A CIB elemzésében azt írja: a feltörekvő piacok általánosan romló hangulata, illetve az ukrajnai polgárháborús helyzet a közép-kelet- európai régió megítélésére is negatívan hatott, így az MNB keddi kamatcsökkentése után újra gyengülésnek indult forint árfolyam tovább csúszott lefelé, bár csütörtökön nap végére stabilizálódott az árfolyam.
Ebben annak is szerepe lehetett, hogy a kötvényaukciók nem igazolták be az előzetes félelmeket: a bizonytalan hangulat ellenére elégséges kereslet mutatkozott, a kialakult hozamszintek azonban jelentősen meghaladták a két héttel korábbi értékeket (igaz, a másodpiaci jegyzésekhez képest nem mutatkozott számottevő eltérés.) A másodpiacon a hosszú hozamok alig mozdultak, a külföldi befektetők állománya pedig a legfrissebb adatok szerint tovább csökkent - fejtette ki a CIB.
A forintgyengítő gazdaságpolitika káros Magyarország kilóg a képből, mert a folyó fizetési mérleg és más külső egyensúlyi mutatók alapján egyaránt erős pozícióban van, jelentős kiigazításon van túl a magyar gazdaság. Egészen más a sztori, mint Dél-Afrikában vagy Törökországban, sok szempontból még a lengyeleknél és a cseheknél is jobb a kép – hangzott el. A jegybanki tartalék nálunk abszolút értelemben és GDP-arányosan is megfelelő szintű. Nemzetközi összehasonlításban azonban még mindig magas a külső adósságszint, az államé és a magánszektoré egyaránt. A forintgyengítő gazdaságpolitika összességében káros Magyarországnak - hangzott el egy minapi elemzői beszélgetésen >> |