Valódi karácsonyi ajándékot juttatott az EKB az európai bankszektornak azzal, hogy az ünnep előtt két nappal közel félbillió eurós, három éves futamidejű és mindössze 1%-os kamatozású hitelt helyezett ki a pénzintézetek számára - írja az aranypiac.hu. Ez a forrásbővítő hitelpakett annak a mennyiségi enyhítést hozó intézkedéssorozatnak az egyik első lépése, amelyben számos elemző a gazdaság élénkítésének egyedüli lehetőségét látja. A kibocsátó nem titkolt célja, hogy az ingyenpénzért csak úgy tülekedő bankok a ropogós, friss eurók egy részét átszivárogtassa a reálgazdaságba, a másik részéből pedig majd államkötvényeket vásároljon, így nyomva le az aggasztó mértékűre emelkedett kötvénypiaci hozamokat. Európa központi pénzintézete ezzel a meglehetősen nyakatekert megoldással próbál hatást gyakorolni az állampapírpiacra, ahelyett hogy közvetlenül vásárolná fel a bajba jutott európai országok papírjait.
A likviditásnövelés híre azonmód enyhe fellendülést hozott a részvény- és nyersanyagpiacokon, erősödésnek indult az euró, és a két legfontosabb nemesfém is drágult. A pénzcsapok megnyitására váró piacon az eufórikus túlbuzgás csak az ünnepi üzemmódnak betudhatóan maradt el. Másnapra viszont már ismét a kiábrándulás lett úrrá a befektetőknél, amikor híre ment annak, hogy a bankok ahelyett, hogy kötvényvásárlásra, vagy a hitelezésre fordítanák a frissen szerzett pénzüket, inkább egynapos betétek formájában parkoltatják ott, ahonnét kapták, szerény, de biztos betéti kamatért az EKB-nál. A bankszektor bizalmi válsága többek között ezzel is emlékeztet a 2008-as Lehman-csőd utáni időkre, amikor is a hitelezési aktivitás befagyása jelentette az utolsó szöget a konjunktúra koporsójába.
A Lehman hirtelen bukását idézi a magát az európai államkötvényeken elspekuláló MF Global nevű amerikai brókercég is, amely október végén omlott össze a Lehmanhoz hasonló gyorsasággal. A pénzügyi óriás bedőlésére akkor került sor, amikor kiderült, hogy a cég számláiról nyoma veszett 1,2 milliárd dollárnak. Ennek kapcsán a Barron’s gazdasági magazintól származik az a nemesfémpiaci befektetők körében a múlt héten nagy port felkavaró hír, hogy most a csődbiztos a hiány fedezete érdekében rátette a kezét az MF Global által a brókercég saját vagyonától elkülönítetten kezelt ügyfélvagyon 28%-ára. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek a kizárólagos tulajdonukat képező, és ezért elkülönített számlákon nyilvántartott megtakarításaik (legyen szó aranyról, ezüstről, készpénzről vagy értékpapírokról) mindössze 72%-ára jogosultak, dollárban kifizetve.
A csődbiztosi döntéssel egy tabu dől meg, hiszen az elkülönítetten kezelt ügyfélpénzek eddig védettek voltak egy bank tönkremenetele esetén is. Az aranyba befektető számlatulajdonosokat annál is nagyobb veszteség éri, minthogy fizikai arany helyett mindössze papírt fognak kapni, és abból is 28%-kal kevesebbet a sárga nemesfém aktuális piaci értékénél. Ez a példa ékes bizonyítéka annak, hogy az arany idegen kézben történő tárolása egy kivédhetetlen kockázatot rejt, amelyet a konzervatív, hosszútávú tartalékolási céllal befektető aranyvásárlók jobb, ha elkerülnek. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a válság eszkalálódása a világban mindenhol olyan problémakezeléseket szülhet, amelyek az eddig megszokott jogrendben elképzelhetetlenek számítottak, ezért a tartalékképzésnél egy ilyen eshetőség számba vétele is elengedhetetlen.
Arany, ezüst - piaci elemzés
A háromszögalakzat elbukása 1.574 dollárig vetette vissza az arany árfolyamát a londoni fizikai kereskedésben. Az innét indult kismértékű erősödés 1.613,50 dollárig juttatta a nemesfémet, ahol aztán erős ellenállásokba ütközött a kurzus. Erről az árszintről startolt el egykor a csúcstámadás még augusztusban, és a legutóbbi októberi emelkedés is ebből a tartományból indult.
Jelenleg a 200-napos mozgóátlaggal viaskodik az árfolyam. A technikai elemzés egyik legalapvetőbb trendjelölő eszköze a mozgóátlag, amelynek megfigyeléséből akkor következik vételi jelzés, amikor az árfolyam alulról szeli át a mozgóátlagot, eladási jelzést pedig pont az ellenkező eset jelöl, vagyis amikor az árfolyam fentről metszi a mozgóátlagot. Az arany árfolyamára vonatkozó kilátások egyelőre mindaddig negatívak, amíg az említett ellenállási szint fölé nem kerülnek a jegyzések. A hosszútávú trend azonban, amely immár 11. éve egy folyamatosan emelkedő aranyárat eredményez, továbbra is sértetlen.
Az ezüstnél nincs új a nap alatt. A fontos támaszszintnek számító 28 dolláros érték egyelőre jól tartja magát, a rövidtávú kilátások mindazonáltal itt is negatívak mindaddig, amíg 30,67 dollár fölé nem kerül a kurzus. Az említett támasz eleste ugyanakkor masszív eladási hullámot eredményezhet.