A 7,7 százalékos növekedés már rossz hír
Hétfőn váratlanul gyenge adat érkezett Kínából: az év első negyedévében a GDP 7,7 százalékkal nőtt az egy évvel megelőző adathoz képest, míg a megelőző negyedévben még 7,9 százalék volt a növekedés. Elemzők a lassulás helyett gyorsulást vártak: 8 százalékos növekedés volt a Reuters konszenzusa.
A lassuló ütem elsősorban a globális gazdaság szintén lassú felépülésével függ össze, s a fejlett országokba irányuló kivitel továbbra sem bíztató - magyarázta a hivatal szóvivője, Seng Laj-jün.
Jelezte, hogy az új kormány a minőségi gazdasági növekedésre összpontosít, s úgy vélte, a mérséklődő növekedés jobb lehetőséget teremt arra, hogy a gazdaság függőségét az exportról és a beruházásokról a fogyasztás irányába tereljék, a vállalatok pedig folytassák a szükséges szerkezetátalakítást. A frissen közölt adatokból az derült ki, hogy a fogyasztás 4,3 százalékponttal járult hozzá a gazdasági növekedéshez.
Az első negyedéves GDP adat ugyan elmaradt a közgazdászok 8 százalékos előrejelzésétől, de Seng szerint semmi ok az aggodalomra, az éves 7,5 százalékos növekedési cél tartható lesz.
Szintén aggodalomra ad okot, hogy az ipari termelés az első három hónapban 9,5 százalékkal bővült éves összehasonlításban, növekedési ütemét tekintve 2,1 százalékponttal alacsonyabb volt, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
Medve brummog az aranypiacon
Az adatközlés nem csak az ázsiai tőzsdéket intézte el, esni kezdtek a nyersanyagárak, az olaj és az egyébként is pocsék hetet maga mögött tudó arany is veszített. Az arany ára pénteken 5 százalékot esett, erre tett még rá egy jó nagy lapáttal a kínai gazdaság gyengélkedéséről szóló adat, ami egyben a globális gazdaságról is rossz látleletet ad.
Friss árfolyamok >> |
Egyelőre nem adnak 100 jent egy dollárért
Az amerikai dollár japán jenben mérve egyre távolodik a 100-as árfolyamtól: a fontos lélektani (és technikai) határt jelentő szintet hajszálra ugyan megközelítette április 4-én, azóta azonban csökken a jegyzés. A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint ebben komoly szerepe van annak, hogy szűkül a rés az amerikai és a japán kötvények hozama között - bár a mai kínai adat inkább a dollár erősödése felé hathat.
Ahhoz, hogy a dollár újra erőt merítsen a jennel szemben, egyrészt a japán kötvénypiac stabilizálódására lenne szükség, másrészt arra, hogy jelek érkezzenek az amerikai gazdaság erősödéséről. Jelenleg azonban a dollár vásárlása ellen szól az is, hogy gyengülnek az amerikai pénznyomda leállításával kapcsolatos várakozások is.
Gyengén kezdett az euró, erősebben a forint
Az euró némi gyengüléssel kezdte a hetet, a dollárral szemben hajnalban 1,31 fölötti szintekről esett a jegyzés 1,3066-ig, a közös pénz gyengülése itt torpant meg.
Friss árfolyamok >> |
A forint kezdetben követte lefelé az eurót: míg pénteken este még 295 forint alatt járt a közös pénz jegyzése, pénteken reggel 296 fölött adták az euró egységét a bankközi devizapiacon. Kilenc óra után azonban újra a hajnali 295 forint körüli szinten jegyezték az eurót.
Friss árfolyamok >> |