1. Rendezd el a papírjaid!
Nem járt még le az útleveled? Most, hogy személyivel is elutazhatunk szinte bárhova, kevesebbszer kerül elő az útlevél, pedig Európán kívülre még mindig létszükséglet. Illetve nem árt, ha tudod, hol van a születési anyakönyvi kivonatod, vagy akár az adókártyád. A marketwatch.com azt tanácsolja, hogy létesítsünk irataink tárolására egy széfet.
2. Készíts költségvetést!
Elméletben persze tök jól működik az, hogy fejben számolod a kiadásaid, de ez a rendszer nem hiba nélküli, ráadásul így sokkal könnyebb elcsábulni felesleges kiadásokra is. Fogj egy papírt és ceruzát, vagy használd a rengeteg app közül az egyiket, és számold ki!
3. Nyisd meg a szükséges számlákat!
Van normális bankszámlád? És megtakarítási számlád? Ha esetleg van egy kis felesleges pénzed, mindenképpen nézz utána az elérhető befektetési konstrukcióknak - arra azért figyelj oda, hogy ami túl jól hangzik, hogy igaz legyen, általában nem az! Érdemes elgondolkozni egy hitelkártyán is, mivel itthon is egyre jobb ajánlatokat kínálnak a bankok.
4. Köss biztosítást!
Bár az életbiztosításnak majd akkor van itt az ideje, hogyha másokért is felelősséggel tartozol, azért így is megéri körülnézni a piacon. Autó-, lakás-, balesetbiztosítás mindenkinek jól jön, arról nem is beszélve, hogy most már létezik több olyan típus, ami kedvezőbb áron elérhető, ha hosszabb ideje kötöd újra rendszeresen azt.
5. Legyenek tartalékaid!
Mert bármikor bármi történhet, kirúghatnak, megsérülhetsz, elromolhat valami – ezeket mind-mind ki kell valahogy fizetni. A szakértők tanácsai szerint a szükséges tartalékot úgy lőjük be, hogy három hónapig el tudjunk belőle éldegélni szükség esetén.