A tagdíj a pénztár szolgáltatásainak fedezetére, valamint a pénztárszervezet működtetésére a pénztártagok által önkéntesen vállalt, rendszeresen fizetett pénzbeli hozzájárulás - tehát nem keverendő össze az adománnyal. A tagdíjbevételeket a kassza a fedezeti tartalékra (99,1%-ot) és a működési tartalékra költi (0,9%-ot). A tagdíjfizetésnek nincs felső határa, így a pénztártagok gyarapíthatják meglévő vagyonukat. Alsó limit viszont van, január 1. és május 31. között minimum 1000 forint havonta (ez június 30-ig egy összegben is befizethető), június elsejétől pedig minden pénztártagra kötelezően a minimumdíj 5000 forint lesz havonta.
Adományt is várnak
Fizethetnek adományt is a tagok, ezt az összeget a pénztárak azonban csak a fenntartásukra költhetik, vagyis a tagi befizetéseket nem gyarapítja. A kasszák azért kérnek tagdíjat, mert a vagyonarányosan meghatározott költségplafon (0,9%) szinte ellehetetleníti a működésüket, miközben felügyelet díjat (nagyjából 80 millió forintot) kell fizetniük és a Garancia Alapba is be kell tenniük a részüket.
A gyarapodás nem duma?
A pénztár honlapján felhívja a figyelmet a törvényi szabályozás megváltozására, arra is, hogy lehetőség van visszalépni az állami rendszerbe. Azt ugyanakkor jelzik, egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora állami nyugdíjra számíthatnak a pénztártagok, mint ismert, az NGM állásfoglalása szerint 100%-ot, de az ezt szabályozó stabilitási törvény 75%-ot mond ki (a gazdasági tárca korábban így magyarázta érdeklődésünkre, miért járna 100%-os nyugdíj a pénztártagoknak).
Rengeteg a kérdőjel
Kívánatos volna a szabályozás pontosítása, de a bizonytalanságot pedig csak tovább gyarapítja, hogy még mindig nem született meg az a jogszabály, amely szabályozná, hogy a nyugdíjba vonuló a pénztárban felhalmozott vagyonából a törvényben előírtaknak megfelelő életjáradékot vehessen fel.
Van mód rá, hogy másik kasszát válasszunk
Az ING korábban jelentette be, hogy 4000 forintos tagdíjjal kalkulál, ők 2013-tól szednék ezt be a tagjaiktól. Az Erste és az Aegon magánpénztára pedig bejelentette, hogy nem folytatják tovább működésüket ilyen körülmények között. Az Erste Magánnyugdíjpénztár honlapján ugyanakkor elfelejtették közölni, hogy az egykori tagok másik pénztárba is átléphetnek, a kassza megszűnése miatt nem kell automatikusan az állami rendszer felé fordulniuk. Az Aegon felhívja rá az ügyfelek figyelmét, hogy másik magánpénztárban is folytathatják tagságukat, a részletekről levélben értesítik majd az ügyfeleket.