Mintegy 10 százalékkal csökkenhet majd az autóhitelesek törlesztőrészlete a forintosításnak köszönhetően - mondta az ING vezető elemzője, Balatoni András az MTI kérdésére válaszolva.
A szakértő szerint makrogazdasági szinten a devizaalapú személyi és autóhitelek kivezetése a piacról mindenképp pozitívan befolyásolja majd az ország gazdasági teljesítőképességét. Magyarország számára a devizakitettség nagy kockázatot jelentett, magas volt a háztartások megtakarítási rátája is, hiszen az esetlegesen megnövekedő törlesztőrészletekre tartalékoltak. A kormányzat aktuális döntése révén ez a fajta kockázat a háztartások mérlegeiből kikerül, ami azt eredményezi majd, hogy a korábbi óvatosság háttérbe szorul a családok fogyasztási, megtakarítási döntéseinél.
Az árfolyamváltozással kapcsolatban kifejtette: a korábbi időszakokban kimutatható volt, hogy a jegybank kamatpolitikája révén próbálta stabilizálni a forint árfolyamát, sokszor éppen az inflációs célok elérésével szemben.
Az elemző úgy fogalmazott: a mostani intézkedés, amely révén a lakossági devizaalapú hitelek aránya a forintosításokat megelőző időszakban elért 54 százalékról 3 százalék alá csökken, Magyarország számára azt eredményezi, hogy kevésbé lesz sérülékeny a külső behatásokra.
A Privátbankár.hu első értékelését a bejelentésről itt olvashatja |
Balatoni András szerint az ügyfelek nagy része örömmel fogadja majd a döntést és biztosan élni fog a forintosítás nyújtotta lehetőséggel, hiszen így megszabadulhat a devizahitel jelentette kockázatoktól.
Az elemző szerint pozitívum az is, hogy nemcsak a lakosság, de a bankok is megszabadulnak a devizakötöttségtől, így hitelportfóliójuk kevésbé lesz kockázatos és várhatóan csökken vagy stagnál a nemfizetési ráta is.