Ábrahám Júlia, az ellenzéki párt országos elnökségi tagja közleményében azt írta: mára minden ötödik családban egy szülő neveli a gyermekét Magyarországon, ez 350 ezer egyszülős családot és több mint félmillió ilyen családban nevelkedő gyermeket jelent.
Az egyszülős családok csaknem kétharmada szegénységben él, ezen és a családpolitikán változtatni kell. Ennek érdekében az LMP az egyszülős családok védelmét célzó programcsomagot nyújt be a parlamentnek.
A nagycsaládosoknak járó kedvezményt kapnák
A csomag részeként az egyszülős családoknak járó családi pótlék összegét 20 ezer forintra emelnék. Emellett a nagycsaládosokat megillető kedvezményeket kiterjesztenék az egyszülős családokra, hogy az ilyen családban nevelkedő gyerekek is kedvezményesen étkezhessenek az iskolában, és a felsőbb évfolyamokon ingyen kapják a tankönyveket.
Az LMP a tartásdíjjal kapcsolatban jelezte, el kívánják érni, hogy a bíróság a kötelezett tényleges anyagi helyzete alapján állapítsa meg a tartásdíjat. Emellett a tartásdíj bírósági behajtásának határidejét két hónapra rövidítenék, és a bíróságnak a sikertelen behajtásról hivatalból kellene értesítenie a gyámhatóságot, hogy megindulhasson a tartásdíj állami megelőlegezése.
A megelőlegezett tartásdíj maximális összegét az ellenzéki párt felemelné, azt szerintük a gyermek életkorától, helyzetétől és a korábban megítélt tartásdíj nagyságától függően kellene megállapítani. A megelőlegezett tartásdíj folyósítását a gyermek tankötelezettségi koráig kell biztosítani - írta Ábrahám Júlia.
Rugalmas munka és jogi segítség
A párt biztosítaná a rugalmas munkavégzés választhatóságát és a bölcsődék rugalmas nyitva tartását is, növelné a bölcsődei férőhelyek számát, támogatást adna gyermekfelügyeleti szolgáltatás igénybevételéhez, és az önkormányzati szociális bérlakások kiutalásánál előnyben részesítenék az egyszülős családokat.
Az LMP jogi segítséget is nyújtana az egyszülős családoknak: a programcsomag részeként központi jogsegély-szolgálatot hozna létre gyermek-elhelyezési, kapcsolattartási ügyekben, továbbá a gyermekjóléti szolgálatoknak előírná családi tanácsadók alkalmazását, akik felvilágosítást adnának a láthatással kapcsolatos problémák esetén, és ingyenes közvetítést (mediációt) is nyújtanának.